Wyjątkowa cerkiew pośród zieleni

atrakcje-turystyczne Jadąc "bieszczadzką pętlą" łatwo przeoczyć bezcenny zabytek kultury Bojków. Zwolnij, zatrzymaj się i cofnij się w czasie.

Joanna Zwolińska

Opublikowano: 1 sierpnia 2020 12:07 | Aktualizacja: 1 sierpnia 2020 12:11

Zlokalizowana na wzgórzu, ukryta wśród drzew, stoi w Smolniku nad Sanem dawna bojkowska cerkiew.

 

 

Zbudowana w stylu bojkowskim (archaicznym) jest jedynym tego typu zabytkiem w Bieszczadach i jedną z trzech w Polsce. Pozostałe dwie to cerkiew z Grąziowej - przeniesiona do skansenu w Sanoku oraz cerkiew w Liskowatem. Wyróżnia ją charakterystyczna trójdzielna budowa. 

 

 

Kościół powstał w 1791 r., a oficjalna konsekracja miała miejsce w 1792 r. Istniejąca cerkiew jest trzecią z kolei, zbudowaną na terenie dawnej wsi Smolnik. Najstarsza - o której wspominają dokumenty - miała powstać pod koniec XVI w., spłonęła. Jej los podzieliła druga, z 1602 r., którą spalili Tatarzy. 

 

 

Obecna cerkiew stoi w innym miejscu - na wzgórzu, w otoczeniu pięknej zieleni starodrzewu, jesienią miejsce mieni się złotobrązowymi kolorami, zaś zimą, na spowitym białym puchem wzgórzu wyróżnia się swą ciemną barwą.

 

 

W 1921 r. w dawnym Smolniku żyło ponad 400 mieszkańców wyznania greckokatolickiego. Stanowili oni większość na tym terenie. Po włączeniu Smolnika do Polski budynek zaczął podupadać. Funkcja składu siana paradoksalnie pozwoliła cerkwi przetrwać. Już w 1969 r. dostrzeżono jej walory i wpisano do krajowego rejestru zabytków. Wewnątrz zachowała się polichromia z XVIII w. oraz obraz Wniebowzięcia Matki Boskiej.

 

 

Wokół cerkwi na połączonym w 1852 r. cmentarzu przycerkiewnym i grzebalnym spotkać można kilka zachowanych i odnowionych nagrobków. Wiosną można wśród nich spotkać piękną śnieżycę wiosenną, która nadaje temu miejscu wyjątkowy charakter. 

 

 

Warto odwiedzić Smolnik nie tylko ze względu na cerkiew - choć to pewnie główny powód. Kościół tak pięknie wkomponował się w otoczenie, że każda pora roku w tym miejscu ma swoje uroki. 

 

 

W 2013 r. cerkiew pw. Archanioła Michała została wpisana na listę zabytków UNESCO.

 

 

Od 1974 r. pełni funkcję kościoła katolickiego w parafii w Lutowiskach. Msze święte niedzielne i świąteczne odbywają się o 9.30. Od 22.06 do końca września msze święte sobotnie o godz. 18.00 odbywają się w porządku niedzielnym (źródło: Parafia Lutowiska). 

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.