Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Nie wszystkie udało się uratować [VIDEO]

zdj. Joanna Zwolińska / ruiny cerkwi w Berezce

atrakcje-turystyczne Trafić tu łatwo, ale mało kto zagląda. W centrum wsi, nieopodal obecnego kościoła, wśród traw stoją ruiny dawnej cerkwi. Berezka.

JZ

Opublikowano: 23 sierpnia 2020 18:16 | Aktualizacja: 24 sierpnia 2020 11:36

Jadąc drogą z Leska do Polańczyka, w Berezce, zatrzymaj się i cofnij się z nami na chwilę do historii. 

 

Zobacz VIDEO (Krystian Cieślik):

 

Skręcając na Bereżnicę Wyżną, a później w stronę obecnego kościoła katolickiego, wybudowanego tu pod koniec XX w., dotrzesz do ruin cerkwi. 

 

Cerkiew wybudowano w 1868 roku nieopodal miejsca, gdzie stała wcześniejsza, drewniana z XV w. (obecnie stoi tam kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny)

 

Odwiedzając ruiny widzimy wyraźnie zarysowany plan krzyża i dwie boczne kaplice. Na łukach gdzieniegdzie zachowały się polichromie. 

 

Od 1947 r. cerkiew nie była użytkowana. Nie udało się też przejęcie jej przez kościół katolicki. W latach 50-tych ubiegłego wieku dach cerkwi został zerwany i od tego czasu budynek popada w ruinę. 

 

 

 

 

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.