reklama

Kalnica w Bieszczadach. Turystyczna miejscowość ze szlakami pieszymi i wyciągiem narciarskim [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kalnica w Bieszczadach. Turystyczna miejscowość ze szlakami pieszymi i wyciągiem narciarskim [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
20
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
Warto zobaczyćJadąc w głąb Bieszczadów od strony Cisnej, przejeżdżamy przez niewielką miejscowość Kalnica. Wioskę tą, podobnie jak inne w tym regionie, można zaliczyć do chętnie wybieranych destynacji turystycznych, a wszystko to przez lokalizację i niedalekie odległości do szlaków turystycznych czy miejsc z doskonałą regionalną kuchnią.
reklama

Kalnica to licząca około 120 stałych mieszkańców miejscowość położona w urokliwej gminie Cisna nad rzeką Wetlinka. Podobnie jak okoliczne wioski, zaliczana jest ona do typowo turystycznej destynacji, zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. Jednym z największych atutów tego miejsca jest lokalizacja. W niedalekiej odległości znajdziemy restauracje zaliczane do najlepiej ocenianych w Bieszczadach, w tym Paweł Nie Całkiem Święty (Smerek – 3 kilometry), Siekierezada (Cisna – 12,5 kilometra), Oberża pod Kudłatym Aniołem (Cisna – 12,7 kilometra) czy Bieszczadzka Legenda (Wetlina – 8 kilometrów). W samej Kalnicy zjemy również smacznie w Centrum Wypoczynkowo-Konferencyjnym „Bogdanka”. Ponadto usytuowanych jest tu wiele miejsc noclegowych o różnym standardzie.

reklama

Aktywny czas w pięknym bieszczadzkim otoczeniu

Czas spędzony w Kalnicy bez wątpienia będzie obfitował w wiele aktywności fizycznych, a to dzięki bazie szlaków i ścieżek turystycznych. Znajdziemy tu między innymi trasę rowerową do rezerwatu Sine Wiry, która prowadzi w dolinie rzeki Wetlinki dodając wyprawie dodatkowego uroku spowodowanego licznymi przełomami. Jadąc Wielką Pętlą Bieszczadzką w kierunku Wetliny, około 600 metrów od skrzyżowania do centrum miejscowości, znajduje się czerwony szlak pieszy prowadzący na Smerek (1222 m n.p.m) i dalej przez pasmo Połoniny Wetlińskiej do schronu turystycznego Bieszczadzkiego Parku Narodowego Chatka Puchatka II. Na Przełęcz Orłowicza i dalej na Smerek (od Przełęczy Orłowicza szlak czerwony) dotrzemy również szlakiem czarnym, na który możemy wejść w okolicach Bacówki PTTK Jaworzec.

reklama

Nie tylko latem, ale i zimą

Kalnica ma do zaoferowania także ciekawą ofertę zimową. Fani białego szaleństwa mogą skorzystać tu z wyciągu narciarskiego o takiej samej nazwie jak miejscowość – „Kalnica”. Ośrodek ma do zaoferowania dwie trasy o różnym poziomie trudności i długościach od 800 do 850 metrów. Dodatkowo istnieje możliwość skorzystania z wyciągu snow-tubing będącego doskonałą atrakcją zarówno dla tych najmniejszych, jak i dla dorosłych. Warto dodać, że przy stoku funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu, szkółka narciarska oraz kawiarenka.

Fot. kalnica.eu

reklama

Cudne miejsce, szczególnie jeśli ktoś chce pouczyć się w spokoju jazdy na nartach. Niezwykli ludzie tworzący to miejsce – mili, dowcipni, nastawieni na pomoc i „szczęście” klientów. Przystępne ceny, bezpłatny parking, bar z przepyszną zimową herbatą. Fantastyczne miejsce, bardzo fajny stok szczególnie do nauki, świetni instruktorzy miła obsługa, zaplecze gastronomiczne też na plus. Super miejsce dla rodzin z dziećmi

– możemy przeczytać w opiniach na temat wyciągu.

Aktualnie stacja narciarska ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne pozostaje zamknięta.

Kalnica na kartach historii

Dzisiaj Kalnica, jednak dawniej wieś nazywała się Kalnicza. Powstała w połowie XVI wieku i położona wzdłuż potoku, którego źródło znajduje się na zboczu Krzemiennej. W przeszłości Kalnica była miejscem o bogatej historii, będącej świadectwem wielu właścicieli, w tym znaczącym udziałem Maximiliana Straetza. Jego zaangażowanie w pierwszych latach XX wieku przyczyniło się do rozwoju infrastruktury w postaci torów kolejki wąskotorowej, tartaku oraz zakładu przetwórstwa drzewnego, który specjalizował się w produkcji elementów dla renomowanej wiedeńskiej firmy meblarskiej „THONET”. W 1945 roku wieś liczyła 310 mieszkańców, jednak niestety w latach 1946/1947 wszyscy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów.

Warto zaznaczyć, że Kalnica w owym czasie była miejscem pełnym życia społecznego i gospodarczego, z posterunkiem policji państwowej, cerkwią, cmentarzem greckokatolickim, pocztą, tartakiem parowym, tartakiem wodnym, młynem, stawami rybnymi, gajówką, karczmą oraz kapliczką murowaną z dwuspadowym daszkiem krytym gontem, która przetrwała do dziś. Odbudowa Kalnicy rozpoczęła się pod koniec lat 50. XX wieku, przywracając życie temu miejscu.

----

SERDECZNIE POLECAMY!

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama