reklama
reklama

Bieszczadzkie lasy bukowe znajdują się na liście UNESCO. To prawdziwy skarb natury

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Bieszczadzki Park Narodowy

Bieszczadzkie lasy bukowe znajdują się na liście UNESCO. To prawdziwy skarb natury - Zdjęcie główne

Bieszczadzkie lasy bukowe znajdują się na liście UNESCO | foto Bieszczadzki Park Narodowy

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PrzyrodaKiedy myślimy o Bieszczadach, nie zawsze kojarzymy je z bukami. To jednak właśnie te drzewa zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO. Bieszczadzkie drzewostany stały się częścią europejskiego obiektu „Pierwotne lasy bukowe Karpat i innych regionów Europy”.
reklama

W 2021 roku bieszczadzkie lasy bukowe dołączyły do prestiżowego grona miejsc wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO. Lasy te są częścią europejskiego obiektu „Pierwotne lasy bukowe Karpat i innych regionów Europy”, który obejmuje aż 94 obszary w 18 krajach. Chronione buczyny w Bieszczadzkim Parku Narodowym tworzą niezwykły kompleks lasów o powierzchni 3472 hektarów, stanowiąc 11% powierzchni parku.

reklama

Włączenie na listę UNESCO nie wpłynęło na zmianę statusu ochronnego tych drzewostanów. Od lat są one objęte ochroną ścisłą, a ich unikalność polega na nienaruszonym charakterze – niektóre z tych drzewostanów są chronione od 1958 roku. Najstarsze buki, które zachowały się w Bieszczadach, mają ponad 360 lat, co czyni je wyjątkowymi nie tylko na skalę Polski, ale także całej Europy.

Europejska współpraca w ochronie przyrody

Wpis bieszczadzkich buczyn na listę UNESCO był trzecim rozszerzeniem tego międzynarodowego projektu, który obejmuje również lasy w Bośni i Hercegowinie, Czechach, Francji, Macedonii Północnej oraz Szwajcarii. To przykład współpracy transgranicznej, której celem jest ochrona najcenniejszych ekosystemów leśnych w Europie. Ochrona bieszczadzkich lasów, sąsiadujących z Ukrainą i Słowacją, podkreśla potrzebę zachowania naturalnych siedlisk, które są nieocenione dla bioróżnorodności całego regionu.

reklama

Fot. Bieszczadzki Park Narodowy

Najstarsze lasy bukowe

Fragmenty lasów pierwotnych znajdują się w najbardziej niedostępnych zakątkach Bieszczadzkiego Parku Narodowego. To te miejsca, które szczęśliwie oparły się wpływowi człowieka, zachowując swoją naturalność. Są to lasy liczące sobie ponad 140 lat, w których najstarsze drzewa, mierzące nawet 35 metrów wysokości, tworzą niesamowity krajobraz. Tereny te, choć objęte ochroną, są również dostępne dla turystów – można je podziwiać, wędrując szlakami w dolinach potoków Wołosatka, Terebowiec oraz Górnej Solinki.

reklama

Ochrona lasów bieszczadzkich rozpoczęła się już w 1958 roku, kiedy utworzono pierwsze rezerwaty przyrody, takie jak „U źródeł Solinki” czy „Wetlina”. W latach 70. powiększenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego umożliwiło objęcie ochroną większych kompleksów leśnych, w tym ekosystemów o charakterze pierwotnym. Wynikiem wieloaspektowych badań i waloryzacji było stwierdzenie, że pierwotne lasy zajmują jedynie około 10% powierzchni Parku.

Fot. Bieszczadzki Park Narodowy

Co sprawia, że buki są tak wyjątkowe?

Buk pospolity to gatunek drzewny dominujący w europejskich lasach bukowych, które od wieków kształtują krajobraz naszego kontynentu. Przystosowany do różnorodnych warunków, buk może rosnąć zarówno na nizinach, jak i w górach, na glebie bogatej w wapń oraz na ubogich w składniki odżywcze glebach piaszczysto-gliniastych. W Bieszczadach tworzy on majestatyczne kompleksy leśne, które wciąż zachwycają swoją dzikością i naturalnym pięknem.

Turyści odwiedzający Bieszczady mogą podziwiać fragmenty pierwotnych lasów bukowych, wędrując jednym z wielu szlaków prowadzących przez te wyjątkowe tereny. Szlaki, takie jak niebieski z Ustrzyk Górnych na Wielką Rawkę, zielony z Wetliny przez Dział na Małą Rawkę czy żółty z Wetliny na Riabą Skałę, prowadzą przez miejsca, w których można zanurzyć się w dzikość i ciszę puszczy bukowej.

źródło: Bieszczadzki Park Narodowy

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama