Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej to jeden z oddziałów SG w Polsce, w ramach którego funkcjonuje 14 placówek. Pogranicznicy zaangażowani są w ochronę granicy państwowej o łącznej długości 373 kilometrów. O tym jak wygląda służba w tej formacji pokazał w swoim najnowszym filmie Szymon Szumniak, youtuber działający pod pseudonimem Szumciak.

Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

Obecnie Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej ochrania odcinek granicy o łącznej długości 373 kilometrów, w tym z Ukrainą o długości – 239 kilometrów oraz ze Słowacją – 134 kilometry. Swoje zadania w zakresie ochrony granicy państwowej i kontroli ruchu granicznego realizuje poprzez czternaście granicznych jednostek organizacyjnych.

Na granicy z Ukrainą funkcjonuje jedenaście Placówek Straży Granicznej: w Horyńcu-Zdroju, Lubaczowie, Korczowej, Medyce, Hermanowicach, Huwnikach, Wojtkowej, Krościenku, Czarnej Górnej, Stuposianach i Ustrzykach Górnych. Na granicy ze Słowacją zadania służbowe realizują dwie placówki: w Wetlinie i Sanoku. Jedna umiejscowiona jest wewnątrz kraju, w Rzeszowie-Jasionce.

Na przestrzeni ostatnich dni funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej są na pierwszej linii działań. Pomagają uciekającym przed wojną obywatelom Ukrainy, prowadzą kontrole graniczne oraz zabezpieczają zieloną granicę.

Dzień z pracy funkcjonariusza SG

Jeden dzień z pracy funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału SG postanowił przedstawić Szymon Szumniak. Youtuber działający pod pseudonimem Szumciak lub Szumi odwiedził z kamerą placówkę w Ustrzykach Górnych.

Film nie jest infantylnym Challengem, a przedstawieniem tego jak funkcjonuje Straż Graniczna na zielonej granicy. Uważam, ze film wpasowuje się idealnie w klimat aktualnych wydarzeń

– podkreśla Szumciak.

Zdjęcie główne: BiOSG