Ustrzyki Górne, to niewielka – licząca około 80 stałych mieszkańców – miejscowość w gminie Lutowiska zlokalizowana tuż przy Wielkiej Obwodnicy Bieszczadzkiej. Wioska ta, obok Cisnej czy Wetliny, to główny punkt wakacyjnych wyjazdów dla osób chcących wypocząć w otoczeniu przyrody napawając się pięknymi krajobrazami.
Ważny punkt na turystycznej mapie Bieszczadów
Ustrzyki Górne stanowią doskonałą bazę zarówno pod kątem noclegów, gastronomii, jak i szlaków turystycznych, co powoduje, że każdy może spędzić tu czas w atrakcyjny i przede wszystkim aktywny sposób.W Ustrzykach Górnych, w sezonie działa sklep spożywczy oraz sklepiki z pamiątkami. Zimą należy się liczyć z tym, że odcinek Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej nie zawsze jest przejezdny, a jak jest możliwość przejazdu, lepiej zabrać ze sobą łańcuchy śniegowe. Warto wspomnieć, że istnieje tu Ośrodek Muzealny PTTK poświęcony turystyce górskiej w Karpatach Wschodnich i Huculszczyźnie. Jest to także siedziba parafii pw. św. Anny, do której należy kościół w Pszczelinach, Mucznem i Tarnawie Niżnej, a obok świątyni znajduje się Archidiecezjalny Dom Rekolekcyjny im. Jana Pawła II. Ponadto Ustrzyki Górne to też miejsce, gdzie zlokalizowana jest główna siedziba Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Stacja Ratunkowa Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz placówka Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.
Choć stałych mieszkańców jest tu niewielu, nocleg można znaleźć bez problemów. Kuszą schroniska, gospodarstwa agroturystyczne i hotel, dzięki którym można spędzić w tym pięknym zakątku wyjątkowy urlop.
Ustrzyki Górne – szlaki turystyczne
Ustrzyki Górne leżą niemal w sercu Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Prowadzą stamtąd szlaki turystyczne na najpopularniejsze szczyty w Bieszczadach. Chętnie wybieranym celem wypraw jest tu Połonina Caryńska, na którą podróż czerwonym szlakiem trwa około 2 godziny 15 minut oraz Tarnica, szlakiem czerwonym przez Szeroki Wierch. Tutaj wyprawa jest nieco dłuższa i według drogowskazów zajmuje 3 godziny 15 minut. Z centrum Ustrzyk Górnych można też rozpocząć pieszą wycieczkę w kierunku Wielkiej Rawki.
Fot. Kamil Mielnikiewicz
Od przystanku w centrum miejscowości idziemy drogą wojewódzką nr 897 w kierunku Przełęczy Wyżniańskiej/Brzegów Górnych. Po przejściu 2 kilometrów asfaltową nawierzchnią dochodzimy do punktu informacyjno-kasowego i po zakupie wejściówki na teren Bieszczadzkiego Parku Narodowego rozpoczynamy trasę górską ścieżką. Po około 4 kilometrach osiągniemy cel. Oczywiście możemy kontynuować wycieczkę dalej. Oczywiście do punktu kasowego możemy podjechać samochodem i zostawić go na przygotowanym tam parkingu.
Ustrzyki Górne po sezonie
Umownie uznaje się, że sezon turystyczny w Bieszczadach trwa od długiego majowego weekendu do końca września, a jeżeli panują dobre warunki atmosferyczne, to i w październiku można spotkać tu rzesze gości z całej Polski. Tegoroczny okres wakacyjny (lipiec i sierpień), jak przekazują pracownicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego, jest bardzo porównywalny analogicznie do roku ubiegłego. Aktualnie można by było powiedzieć, że chęć przyjazdu w ten zakątek naszego kraju zmniejszył się w czasie jesiennym, gdyż pogoda nie jest łaskawa dla osób chcących zobaczyć słynną bieszczadzką paletę barw.
Zaczęła się prawdziwa jesień, co przekłada się na mniejszą ilość turystów. Również zauważamy to w naszym hotelu, rezerwacji jest znacznie mniej, a jak są to głównie podczas weekendów. Mniejszą frekwencję odnotowujemy także w naszej restauracji
– dowiadujemy się w Zajeździe pod Caryńską w Ustrzykach Górnych.
Warto zauważyć, że pomimo iż sezon turystyczny za nami, to nie oznacza to braku gości. Nadal chętnie przyjeżdżają bez względu na to czy pada deszcz i wieje wiatr. Mówi się potocznie, że to czas dla miłośników górskich wędrówek.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.