Największą atrakcją turystyczną w Myczkowcach – poza Jeziorem Myczkowieckim i zaporą wodną – jest niewątpliwie mini zoo na terenie ośrodka Caritas, które stanowi doskonałą atrakcję dla dzieci i dorosłych. W oko w oko staniecie z lamą, zgrają kóz, wielką rodziną jeleni europejskich oraz barwnym ptactwem.
O największych zwierzętach zamieszkujących mini zoo w Myczkowcach
Jeleń europejski zamieszkuje obszary leśne Europy, południowej Afryki i części Azji o klimacie umiarkowanym i należy do największych ssaków roślinożernych naszej strefy klimatycznej. Samiec u którego występuje poroże, nazywany jest bykiem, samica łanią, a młode cielętami. Okres godów, czyli tak zwane rykowisko przypada na jesień. W tym czasie byki staczają między sobą zacięte walki, o stada łań, zwane haremem. Po ciąży trwającej 235 dni rodzą się cielęta barwy jasnobrązowej, biało nakrapiane. Byki zrzucają poroże co roku wczesną wiosną. Poroże odrasta około 5 miesięcy i w tym czasie pokrywa je silnie unaczyniona, krótkowłosa skóra zwana scypałem. Odżywia się liśćmi, gałęziami drzew i runem leśnym. Jest zwierzęciem łownym z okresem ochronnym.Dzicy przodkowie lam pochodzą z górzystych terenów Ameryki Południowej. Mieszkańcy Andów od setek lat hodowali je jako bardzo użyteczne zwierzę domowe. Lamy żywią się ubogą górską roślinnością. Dostarczają podobnie, jak nasze owce, cennej wełny, mięsa i mleka. Duża wytrzymałość czyni z nich doskonałe zwierzęta juczne.
Koza karłowata. Rasa małych kózek, pochodząca od kozy domowej. Hodowana w afrykańskich wioskach, głównie dla mleka i mięsa. Niewybredna, jeśli chodzi o pokarm i warunki utrzymania. Uwielbia zielone, delikatne części roślin.
Turystycznie rozwijająca się miejscowość
Myczkowce to jedna z najstarszych osad w Bieszczadach (turystycznych, ponieważ geograficznie wieś przynależy do Gór Sanocko-Turczańskich) założona w 1376 roku. Myczkowce położone są u stóp Grodziska i Michałowca, w bezpośrednim sąsiedztwie Jeziora Myczkowieckiego. Dzięki dobremu dostępowi do wody, na przestrzeni lat powstały tutaj ośrodki wypoczynkowe, campingi czy domki letniskowe. Znajduje się tutaj również szeroko rozwinięta sieć szlaków spacerowych. Może przejść z tej miejscowości do Orelca, Olszanicy, Zwierzynia, Myczkowa czy w pasmo Żukowa.Oprócz walorów turystycznych Myczkowce mogą również wyróżnić się zabytkami. Zlokalizowana jest tu murowana grekokatolicka cerkiew zbudowana w latach 1910-1912 w ukraińskim stylu narodowym czy ruiny spichlerza, których historia może sięgać nawet XVIII wieku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.