reklama
reklama

Wybierasz się na szlaki turystyczne w Bieszczadach? Pamiętaj o tych opłatach

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Kamil Mielnikiewicz

Wybierasz się na szlaki turystyczne w Bieszczadach? Pamiętaj o tych opłatach - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
10
zdjęć

Brzegi Górne | foto Kamil Mielnikiewicz

Udostępnij na:
Facebook
AktualnościPlanując wędrówkę po najpopularniejszych bieszczadzkich szlakach, należy pamiętać o obowiązku zakupu biletu wstępu oraz w przypadku dojazdu własnym pojazdem, o opłacie parkingowej. Bieszczadzki Park Narodowy informuje o aktualnych zasadach i stawkach obowiązujących w sezonie turystycznym.
reklama

Najczęściej uczęszczane szlaki w Bieszczadach, takie jak trasy prowadzące z Przełęczy Wyżniańskiej na Połoninę Caryńską i Rawki, z Przełęczy Wyżnej na Połoninę Wetlińską, z Brzegów Górnych, Ustrzyk Górnych, Wołosatego czy Mucznego znajdują się na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Oznacza to konieczność wniesienia opłaty za wstęp. Zgodnie z zasadami BdPN, bilet wstępu obowiązuje na wszystkie oznakowane trasy turystyczne, a także ścieżki przyrodnicze, spacerowe, trasy rowerowe i konne. Ma on charakter jednodniowy i obejmuje cały teren parku.

reklama

Rodzaje biletów:

  • Bilet normalny – 10 zł
  • Bilet ulgowy – 5 zł
 

Z biletu ulgowego mogą korzystać między innymi uczniowie, studenci, emeryci, renciści, osoby z niepełnosprawnościami oraz żołnierze służby czynnej. Należy mieć przy sobie dokument potwierdzający prawo do ulgi, zarówno przy zakupie, jak i w czasie ewentualnej kontroli. Bilety można zakupić bezpośrednio w punktach informacyjno-kasowych przy wejściach na szlaki lub online na stronie: bdpn.gov.pl.

Fot. Kamil Mielnikiewicz

reklama

Zwolnienia z opłat

Z opłaty za wstęp zwolnione są określone grupy: dzieci do lat 7, mieszkańcy gmin częściowo położonych na terenie BdPN (Cisna, Czarna, Lutowiska), posiadacze ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny, przewodnicy beskidzcy z ważną licencją BdPN, ratownicy górscy oraz ratownicy z psami ratowniczymi, osoby prowadzące badania naukowe na podstawie zezwolenia dyrektora BdPN, wolontariusze BdPN z ważnym identyfikatorem oraz uczniowie i studenci uczestniczący w zajęciach dydaktycznych uzgodnionych z dyrektorem parku. Również w tych przypadkach konieczne jest okazanie dokumentu uprawniającego do zwolnienia z opłaty.

reklama

Zgodnie z informacjami Bieszczadzkiego Parku Narodowego, 15% przychodów z biletów przeznaczanych jest na działalność ratowniczą Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pozostałe środki służą utrzymaniu szlaków i infrastruktury turystycznej, ochronie przyrody oraz działalności edukacyjnej parku.

Opłaty parkingowe

Dla osób przyjeżdżających własnym pojazdem przygotowane są parkingi zlokalizowane w pobliżu wejść na szlaki. Część z nich działa całorocznie, inne funkcjonują sezonowo – od połowy kwietnia do połowy listopada.

Fot. Bieszczadzki Park Narodowy

reklama

Na potrzeby ruchu turystycznego Bieszczadzki Park Narodowy udostępnia szereg parkingów zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie najpopularniejszych szlaków. Część z nich funkcjonuje przez cały rok, inne otwierane są sezonowo – od połowy kwietnia do połowy listopada. Wśród parkingów dostępnych całorocznie znajdują się: Ustrzyki Górne (wejście na Połoninę Caryńską), Przełęcz Wyżniańska (szlaki prowadzące na Rawki i Połoninę Caryńską), Brzegi Górne (wejście na Połoninę Caryńską i Wetlińską), Wołosate (wejście na Tarnicę i Rozsypaniec) oraz Górna Wetlinka (szlak z kempingu na Połoninę Wetlińską).

Cennik opłat parkingowych (opłata jednodniowa):

  • Motocykl – 15 zł
  • Samochód osobowy – 30 zł
  • Bus – 32 zł
  • Kamper – 37 zł
  • Autokar – 70 zł
  • Autokar (do 2 godzin) – 30 zł
 

Opłata pobierana jest z góry przy wjeździe na parking. Jeśli nie ma takiej możliwości, należy uiścić ją przed opuszczeniem terenu. Paragon z kasy fiskalnej jest dowodem wniesienia opłaty i należy umieścić go w widocznym miejscu za przednią szybą pojazdu. Nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji miejsca parkingowego. Parkingi są dostępne do wyczerpania miejsc.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
logo