reklama
reklama

Bieszczadzka gmina z najwyższą nagrodą za frekwencję. Na co samorząd wyda pół miliona złotych?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Krzysztof Witek/Biuro Prasowe UMWP

Bieszczadzka gmina z najwyższą nagrodą za frekwencję. Na co samorząd wyda pół miliona złotych? - Zdjęcie główne

Bieszczadzka gmina z najwyższą nagrodą za frekwencję | foto Krzysztof Witek/Biuro Prasowe UMWP

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościWysoka frekwencja w II turze wyborów prezydenckich przyniosła nie tylko obywatelskie zaangażowanie, ale i konkretne środki dla lokalnych społeczności. W Cisnej podsumowano efekty inicjatywy profrekwencyjnej ogłoszonej przez Zarząd Województwa Podkarpackiego. Beneficjenci zaprezentowali szczegóły planowanych inwestycji.
reklama

W Cisnej odbyła się konferencja prasowa poświęcona inicjatywie profrekwencyjnej Zarządu Województwa Podkarpackiego. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele gmin, które otrzymały wsparcie finansowe za wysoką frekwencję w II turze wyborów prezydenckich. Jak zaznaczył wicemarszałek Piotr Pilch, działania samorządu miały nie tylko zmobilizować mieszkańców do udziału w głosowaniu, ale także umożliwić realizację lokalnych projektów o charakterze społecznym.

reklama

Jest mi niezmiernie miło, że inicjatywa zarządu przełożyła się nie tylko na zaangażowanie obywatelskie mieszkańców Podkarpacia, ale również pomaga teraz w realizacji bardzo wartościowych projektów, mających na celu rozwój infrastruktury sportowej i wsparcie inwestycji w oświatę. Z pewnością takie działania zarządu będą w przyszłości kontynuowane

– podkreślił Piotr Pilch.

Wyrównana frekwencja miasto–wieś

Frekwencja w II turze wyniosła na Podkarpaciu 69,46%, co jest nieco poniżej średniej ogólnopolskiej, która osiągnęła poziom 71,63%. Warto jednak odnotować fakt, że różnica między frekwencją w miastach a na terenach wiejskich była wyjątkowo niewielka – zaledwie 1,56 punktu procentowego. Dla porównania, średnia krajowa tej różnicy to aż 3,8 punktu procentowego. Dane te wskazują na wysoki poziom zaangażowania obywatelskiego wśród mieszkańców całego regionu, niezależnie od miejsca zamieszkania.

reklama

Inwestycje z myślą o mieszkańcach

Trzy gminy – Cisna, Krasne i Trzebownisko – otrzymały nagrody finansowe o łącznej wartości 1 miliona złotych. Wysokość przyznanej kwoty była uzależniona od poziomu frekwencji w poszczególnych jednostkach samorządowych. Środki zostaną przeznaczone na konkretne projekty, których celem jest poprawa jakości życia mieszkańców, głównie poprzez inwestycje w infrastrukturę oświatową, sportową i rekreacyjną.

Gmina Cisna: bezpieczeństwo i sport

Najwyższa nagroda – 500 000 złotych – trafiła do Gminy Cisna. Jak zaznaczył wójt Dariusz Wethacz, środki te będą znaczącym wsparciem dla lokalnego budżetu i zostaną przeznaczone na dwa priorytetowe zadania: dostosowanie budynku Szkoły Podstawowej w Cisnej do obowiązujących przepisów przeciwpożarowych oraz doposażenie kompleksu sportowego Orlik w Cisnej.

reklama

Fot. Krzysztof Witek/Biuro Prasowe UMWP

Najwyższa frekwencja w naszej gminie dowodzi, że mieszkańcy mają wysoką świadomość obywatelską. Nagroda w postaci 500 tysiący złotych jest dla nas ogromnym zastrzykiem gotówki i cieszę się, że pozwoli nam na inwestycję w zakresie ochrony przeciwpożarowej i wyposażenie sportowe

– podkreślił wójt.

Gmina Krasne: inwestycje w edukację

Gmina Krasne otrzymała 300 000 złotych. Jak poinformował Janusz Łach, zastępca wójta, cała kwota zostanie przeznaczona na inwestycje w dziedzinie oświaty i podzielona pomiędzy cztery sołectwa w sposób proporcjonalny do liczby mieszkańców. Plan inwestycyjny obejmuje modernizację zewnętrzną budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Krasnem, modernizację i doposażenie pomieszczeń w budynku szkolnym Zespołu Szkół w Malawie, modernizację sal lekcyjnych i pomieszczeń sanitarnych w Zespole Szkół w Strażowie oraz doposażenie placu zabaw w Gminnym Przedszkolu w Palikówce.

reklama

Gmina Trzebownisko: sport i rekreacja

Gmina Trzebownisko została beneficjentem kwoty 200 000 złotych. Środki te zostaną przeznaczone na budowę strefy sportowo–rekreacyjnej, która obejmie integracyjne boisko wielofunkcyjne oraz plac zabaw wyposażony w elementy edukacyjne i sensoryczne.

Samorządowa mobilizacja z realnym skutkiem

W konferencji w Cisnej, poza przedstawicielami władz województwa i samorządów lokalnych, uczestniczyli również beneficjenci środków oraz osoby zaangażowane w realizację projektów. Radna wojewódzka Joanna Brewczak zwróciła uwagę na znaczenie społecznej świadomości wyborczej.

Gratuluję wszystkim gminom i ich mieszkańcom wysokiego poziomu świadomości obywatelskiej. Jestem pewna, że przekazane środki i planowane inwestycje będą dobrze służyć lokalnym społecznościom

– powiedziała radna.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
logo