reklama

Walka o zachowanie cerkwi św. Paraskewii w Łopience. Podjęto ważny krok

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Robert Mach

Walka o zachowanie cerkwi św. Paraskewii w Łopience. Podjęto ważny krok - Zdjęcie główne

Cerkiew w Łopience | foto Robert Mach

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościGmina Cisna podpisała umowę o współpracy ze Stowarzyszeniem Towarzystwo Karpackie, które uzyskało dofinansowanie na renowację zabytkowej cerkwi św. Paraskewii w Łopience. Dotacja w wysokości 490 000 złotych pozwoli ochronić cenny obiekt przed zniszczeniem i zachować jego materialne dziedzictwo dla przyszłych pokoleń.
reklama

W Urzędzie Gminy w Cisnej doszło do podpisania ważnej umowy o współpracy, która umożliwi zachowanie dziedzictwa kulturowego Bieszczad. Jak poinformował Dariusz Wethacz, wójt gminy Cisna, podpisanie porozumienia ze Stowarzyszeniem Towarzystwo Karpackie oznacza początek nowego rozdziału we wspólnych staraniach o zachowanie lokalnych zabytków. Towarzystwo Karpackie, które pełni rolę wnioskodawcy, otrzymało dofinansowanie w wysokości 490 000 złotych. Środki te obejmują 479 000 zł z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków oraz 11 000 zł pochodzących z dochodów własnych gminy Cisna. Cała kwota zostanie przeznaczona na projekt zatytułowany „Zahamowanie destrukcji oraz zabezpieczenie i utrwalenie substancji materialnej zabytkowej greckokatolickiej cerkwi p.w. św. Paraskewii w Łopience”.

reklama

Fot. Facebook/Dariusz Wethacz - Wójt Gminy Cisna

Cerkiew jako symbol wspólnych korzeni i kulturowego dziedzictwa Bieszczad

Cerkiew św. Paraskewii, będąca przedmiotem renowacji, to wyjątkowy przykład architektury sakralnej oraz symbol historii i kultury regionu. Położony w malowniczej dolinie Łopienki zabytek jest wpisany do rejestru zabytków i pozostaje jednym z kluczowych elementów dziedzictwa kulturowego Bieszczad. Zabytek od wielu lat przyciąga turystów, miłośników historii oraz sztuki sakralnej, jednak jego stan techniczny ulega pogorszeniu. Podpisana umowa i zapewnione wsparcie finansowe pozwolą na podjęcie niezbędnych działań konserwatorskich, które zabezpieczą ten unikatowy obiekt przed wpływem destrukcyjnego działania czasu i przywrócą mu dawną świetność.

reklama

Wierzymy, że dzięki tym środkom cerkiew zyska odpowiednią ochronę, co pozwoli zachować jej unikalny charakter dla przyszłych pokoleń

– zauważa wójt Dariusz Wethacz.

O Stowarzyszeniu Towarzystwa Karpackiego

Towarzystwo Karpackie to organizacja z bogatą historią i pasją do zachowania dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Karpat. Powstałe w 1990 roku, stowarzyszenie wywodzi się z warszawskiego środowiska akademickiego i od samego początku kładzie nacisk na szeroko rozumiane krajoznawstwo karpackie. Towarzystwo powstało z potrzeby stworzenia mniej sformalizowanej organizacji, gdzie członkowie mogliby realizować swoje pasje bez nadmiernych zobowiązań. W krótkim czasie do „ojców założycieli” dołączyli entuzjaści Karpat z całej Polski oraz z krajów ościennych, takich jak Ukraina i Słowacja.

reklama

Misja Towarzystwa obejmuje nie tylko ochronę materialnych świadectw historii, ale również badania, działalność artystyczną oraz popularyzowanie wiedzy o Karpatach. W ciągu ostatnich dekad organizacja angażowała się w liczne projekty, organizując wyprawy, sesje naukowe, wystawy, festiwale i imprezy folklorystyczne, a także wydając publikacje promujące kulturę i tradycję karpacką.

Dziś możemy śmiało powiedzieć, że spełniamy pierwotne założenia Towarzystwa – nasze szeregi zasilają osoby oddane Karpatom, które mogą realizować swoje indywidualne zainteresowania

– podkreślają jego członkowie.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama