reklama

Turystyka w Bieszczadach. Wspólnie po milionowe dotacje [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Turystyka w Bieszczadach. Wspólnie po milionowe dotacje [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
51
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
AktualnościW Polańczyku odbyła się znacząca konferencja, która skupiła uwagę samorządowców, przedsiębiorców oraz przedstawicieli różnych instytucji na kluczowym zagadnieniu – wsparciu przedsiębiorczości w Bieszczadach z wykorzystaniem środków europejskich oraz w oparciu o strategię rozwoju ponadlokalnego. Wydarzenie to stało się platformą do dyskusji na temat przyszłości regionu, a także sposobów, jakie można wdrożyć, aby Bieszczady stały się bardziej atrakcyjne gospodarczo i turystycznie.
reklama

Spotkanie zorganizowane z inicjatywy Władysława Ortyla, marszałka województwa podkarpackiego, zgromadziło w budynku Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Polańczyku ponad 100 uczestników, wśród których znaleźli się samorządowcy reprezentujący różne gminy Bieszczadów, w tym wójtowie Soliny, Cisnej, Baligrodu, Olszanicy, Komańczy oraz Czarnej Górnej, a także starosta powiatu leskiego. Nie zabrakło także przedstawicieli Bieszczadzkiego WOPR-u i GOPR-u, Lasów Państwowych oraz licznych przedsiębiorców działających na terenie Bieszczadów, w tym Daniela Wojtasa, który występował nie tylko w roli bardzo dobrego przedsiębiorcy, ale i prowadzącego konferencję. Warto odnotować także obecność przedstawicieli słowackich samorządów, co podkreśla ponadlokalny charakter spotkania.

reklama

Dyskusje na temat wsparcia dla przedsiębiorców

Pierwsza część konferencji była poświęcona analizie dostępnych form wsparcia dla przedsiębiorców działających w regionie Bieszczadów. Adam Piątkowski, wójt gminy Solina w swoim wystąpieniu podziękował marszałkowi Władysławowi Ortylowi za wsparcie i podkreślił znaczenie konferencji jako punktu wyjścia do przyszłych działań na rzecz rozwoju tego obszaru.

Wsparcie takiego obszaru jakimi są Bieszczady jest bardzo istotną sprawą, szczególnie w tym roku, który jest wiemy nie należy do najlepszych. Z uwagi na to należy podkreślić, że potrzebne jest wsparcie zintegrowanych obszarów funkcjonalnych. Wsparcie to musi być konkretne dla samorządów, przedsiębiorców, by rozwój turystyki nie zahamowywał. Nie możemy do tego dopuścić. Konieczną kwestią jest podejmowanie takich inicjatyw, by zatrzymać młodych na tych terenach. Naszym zadaniem jest wypracować rzeczywiste potrzeby, które będą odpowiadać rozwojowi – pomysły na nowe atrakcje to jest też dla nas szansa na przyszłość, bo Bieszczady rozwijają się, ale czy ten rozwój jest taki jaki oczekujemy, to tutaj każdy sobie powinien zadać pytanie

reklama

– powiedział Adam Piątkowski.

Fot. Kamil Mielnikiewicz - Adam Piątkowski, wójt gminy Solina

W swoim przemówieniu, marszałek Władysław Ortyl zwrócił uwagę na wyzwania, przed jakimi stoją Bieszczady, zwłaszcza w kontekście spadku liczby turystów oraz zagrożeń związanych z nadmierną eksploatacją zasobów naturalnych. Marszałek podkreślił, że region ten ma przed sobą perspektywy rozwoju, dzięki dostępnym funduszom z budżetu województwa oraz środków europejskich.

reklama

Jako samorząd województwa podjęliśmy wiele działań mających na celu poprawę infrastruktury, aby uczynić Bieszczady bardziej dostępnymi dla turystów. Zdajemy sobie jednak sprawę z problemów, jakie napotykamy, zwłaszcza w sezonie turystycznym. Dlatego chcemy pokazywać dostępne możliwości, z których zarówno samorządy, jak i przedsiębiorcy mogą skorzystać, aby rozwiązywać te problemy

– mówił marszałek Władysław Ortyl.

Możliwości finansowania rozwoju Bieszczadów

Marszałek Władysław Ortyl zwrócił także uwagę na fakt, że region ma dostęp do różnych źródeł finansowania, które mogą przyczynić się do jego dalszego rozwoju. Wymienił środki z Polskiego Ładu oraz fundusze europejskie, które mają kluczowe znaczenie dla realizacji lokalnych inicjatyw.

Mamy środki z budżetu województwa, a także fundusze europejskie, które możemy wykorzystać do realizacji naszych celów. Ważne jest, aby dbać o dobre praktyki, które już tu, w Bieszczadach, zostały wdrożone, i tworzyć nowe produkty oraz usługi, które przyciągną turystów i inwestorów

– podkreślił marszałek.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, członkini zarządu województwa podkarpackiego, omówiła podczas konferencji szczegółowo dostępne źródła finansowania, które mogą wspierać rozwój przedsiębiorczości w Bieszczadach. Przypomniała, że już w latach 2014-2020 region miał dostęp do różnych instrumentów finansowych, które umożliwiły rozwój wielu inicjatyw.

Rozwój przedsiębiorczości w Bieszczadach jest dla nas priorytetem. W poprzednich latach mieliśmy dostęp do funduszy, które pomogły rozwinąć przedsiębiorczość, i teraz również mamy szeroką gamę możliwości. Chciałabym zachęcić do korzystania z programów krajowych, takich jak Program Polska Wschodnia, który jest dużym sukcesem dla naszego regionu

– mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Perspektywy rozwoju w ramach strategii ponadlokalnej

Drugą część konferencji poświęcono konsultacjom nad strategią rozwoju ponadlokalnego „Turystyczne Bieszczady”. Projekt ten ma na celu wspieranie wspólnych działań gmin w regionie, aby w sposób zintegrowany rozwijać lokalne społeczności. Strategia obejmuje obszar pięciu gmin: Cisnej, Baligrodu, Olszanicy, Soliny i Komańczy. Wójtowie przedstawili swoje propozycje dotyczące rozwoju infrastruktury turystycznej. Bardzo interesująco wyglądała prezentacja Dariusza Wethacza, wójta gminy Cisna, który zaprezentował między innymi koncepcje budowy toru saneczkowego w Wetlinie oraz wieży widokowej na Wzgórzu Betlejemka w Cisnej podkreślając, że najważniejsze w tym wszystkim jest poszanowanie walorów kulturowych i przyrodniczych. Wójt Soliny, Adam Piątkowski, mówił o planach zagospodarowania terenów między jeziorami Myczkowieckim a Solińskim, budowy około dwukilometrowej ścieżki rowerowej do Cypla, a także zwiększenia miejsc parkingowych w Polańczyku.

Fot. Kamil Mielnikiewicz - Wojciech Stelmach, starosta powiatu leskiego i Dariusz Wethacz, wójt gminy Cisna

Głos podczas konferencji zabrakł także Krzysztof Zapała, wójt gminy Olszanica, podkreślając, że gmina, która wcześniej nie była typowo turystyczna, dzięki wsparciu marszałka i innych podmiotów, stała się atrakcyjnym miejscem dla turystów, głównie dzięki Bieszczadzkim Drezynom Rowerowym, a później Centrum Turystyki Aktywnej i Sportu Bieszczad.ski w Wańkowej. Zastępca Robert Petka wspomniał o planowanych inwestycjach, a w tym między innymi rozbudowa ośrodka Bieszczad.ski o kolejną kolej, trasy zjazdowe i system naśnieżania, tak by mogło z tego miejsca korzystać jeszcze więcej turystów oraz budowa infrastruktury z szeroko pojętym karawaningiem w Zwierzyniu. Ponadto wójt gminy Baligrodu, Robert Stępień, wskazał na potrzebę modernizacji trasy narciarskiej w Bystrem, co ma przyczynić się do przedłużenia sezonu zimowego w regionie, z kolei Roman Bzdyk, wójt gminy Komańcza zwrócił uwagę na potrzebę uruchomienia kolejki wąskotorowej, która jeździłaby z Rzepedzi, przez Duszatyn, Mików, Smolnik do Nowego Łupkowa, gdzie znajduje się stacja PKP przy linii kolejowej nr 107, a to w dalszej perspektywie byłoby dużą szansą dal aktywizacji i gospodarki lokalnej.

Spotkanie zakończyło się dyskusją, w której uczestnicy mieli okazję zadawać pytania marszałkowi oraz innym przedstawicielom urzędu marszałkowskiego. Podczas debaty wielokrotnie podkreślano, jak ważne jest wspólne działanie i angażowanie się w projekty, które mają na celu rozwój Bieszczadów.

Fot. Kamil Mielnikiewicz - Daniel Wojtas

Daniel Wojtas przedstawił projekt szlaku szmaragdowego, który zaczynałby się w Lesku i dalej prowadziłby przez wiele atrakcji między innymi przez Zwierzyń, Uherce Mineralne, Wańkową, Myczkowce, Berezkę, Wolę Matiaszową do Wołkowyi. Wojciech Stelmach, starosta powiatu leskiego jeszcze raz podkreślił w swoim przemówieniu, że Bieszczady to perełka Podkarpacia, ale i całego kraju.

Działania realizowane przez wójtów bieszczadzkich gmin podwyższają znacząco standard naszego terenu. My jako Powiat Leski gwarantujemy współpracę ze wszystkimi podmiotami, bo jak już podkreślono - bez współpracy nie ma nic, to jest siła nas wszystkich. Od początku wspieramy wszystkie lokalne inicjatywy. My jako starostwo robimy wszystko, aby poprawiać bezpieczeństwo naszych turystów i mieszkańców poprzez budowę dróg czy chodników. Takie działania będą trwały wciąż

– mówił Wojciech Stelmach.

Konferencja w Polańczyku była istotnym krokiem w kierunku zrównoważonego rozwoju regionu, pokazując, że współpraca na poziomie lokalnym, wsparta środkami zewnętrznymi, może przynieść znaczące korzyści dla mieszkańców Bieszczadów oraz dla lokalnej gospodarki. Ważne jest, aby podejmowane inicjatywy były realizowane w sposób przemyślany, z uwzględnieniem zarówno potrzeb społecznych, jak i ochrony unikalnych walorów przyrodniczych tego regionu.

Na temat poszczególnych inicjatyw prezentowanych przez przedstawicieli gmin będziemy dokładniej i szczegółowo pisać w kolejnych artykułach.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama