reklama

Bieszczady. Osuwiska nie tylko zagrażają, mogą być urokliwe

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Łukasz Bajda/Powiat Bieszczadzki

Bieszczady. Osuwiska nie tylko zagrażają, mogą być urokliwe - Zdjęcie główne

Osuwiska nie tylko zagrażają, mogą być urokliwe | foto Łukasz Bajda/Powiat Bieszczadzki

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościNa terenie powiatu bieszczadzkiego zarejestrowanych zostało około 4 tysiące osuwisk. Nie wszystkie są zagrożeniem - niektóre doprowadziły do powstania wyjątkowo urokliwych zbiorników wodnych. Jeziorka znajdują się w pobliżu wsi Duszatyn.
reklama

Władze powiatu bieszczadzkiego, na terenie, którego znajduje się około 4 tysiące osuwisk, o których wiadomo, nie kryją, że tego typu zjawiska niosą ze sobą wiele zagrożeń dla zdrowia a nawet życia mieszkańców. Wśród skutków tego typu zdarzeń należy wymienić między innymi uszkodzenia infrastruktury komunikacyjnej oraz obiektów architektonicznych.

Eksperci wyjaśniają, że osuwiska to nic innego jak przemieszczenie masy ziemi w dół stoku pod wpływem siły ciążenia. Powstawanie tych groźnych zjawisk jest związane z wieloma czynnikami, a do najczęstszych skutków należą uszkodzenia infrastruktury komunikacyjnej oraz obiektów architektonicznych. W przypadku powiatu bieszczadzkiego, budowa geologiczna obszaru oraz jego położenie w obrębie Karpat fliszowych sprzyjają powstawaniu osuwisk, zwiększając ryzyko wystąpienia tych niebezpiecznych zjawisk.

reklama

Nie bez powodu zatem geolodzy z Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowy Instytut Badawczy prowadzą stałą obserwację obszarów zagrożonych oraz ostrzegają przed możliwym kataklizmem. Dane wskazują, że aż 98 procent wszystkich osuwisk w Polsce zlokalizowane jest w Karpatach, co podkreśla powagę sytuacji i potrzebę podejmowania działań prewencyjnych.

Jednak - jak się okazuje - osuwiska to nie tylko zniszczenia.

reklama

W ich wyniku mogą powstawać również tzw. jeziora osuwiskowe, z których z pewnością najbardziej znane są Jeziorka Duszatyńskie, będące jedną z większych atrakcji turystycznych w tej części kraju. Wskutek zejścia osuwiska doszło do częściowego zablokowania przepływu strumieni co doprowadziło do powstania wyjątkowo urokliwych zbiorników wodnych. Jeziorka znajdują się w pobliżu wsi Duszatyn, w gmina Komańcza. Dojedziemy tam między innymi transportem kolejowym z Ustrzyk Dolnych. Następnie możemy się udać szlakiem czerwonym nad Jeziorka Duszatyńskie, po drodze mijając Przełom Osławy oraz naturalny próg skalny na potoku Olchowaty zbudowany z piaskowca warstw hieroglifowych. Długość trasy to około 10 kilometrów

– zachęcają przedstawiciele bieszczadzkiego starostwa.

reklama

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama