reklama

Polańczyk na dawnych fotografiach. Zobacz, jak wyglądała ta turystyczna miejscowość

Opublikowano:
Autor:

Polańczyk na dawnych fotografiach. Zobacz, jak wyglądała ta turystyczna miejscowość - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
25
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
Bieszczadzkie dziejePolańczyk jest obecnie jedną z najbardziej atrakcyjnych destynacji w południowo-wschodniej Polsce. Jego popularność wynika przede wszystkim z doskonałego położenia nad Jeziorem Solińskim oraz uzdrowiskowych walorów. Warto również wspomnieć o bogatej historii tej miejscowości.
reklama

Polańczyk istniał już w 1580 roku, ale początkowo nosił nazwę Poleszczańskie, pochodzącą od potoku Leszczyńskich. Został założony na prawie wołoskim w dobrach sobieńskich należących do rodu Kmitów. Wówczas wieś przekazano Markowi Stadnickiemu, synowi siostry wojewody Katarzyny Kmicianki, który pełnił funkcję posła i podczaszego krakowskiego. Nazwa Polańczyk pojawia się w orzeczeniu Królewskiego Trybunału Lubelskiego z 1655 roku, dotyczącym sporu Pobiedzińskich ze Stadnickimi. Obecna nazwa została przyjęta pod koniec XVII wieku, kiedy wieś przeszła pod władanie rodu Polańskich. Od 1674 roku nowym właścicielem był Stanisław Zielonka herbu Jastrzębiec, a następnie wieś przeszła w ręce Hermanowskich, Gołębiowskich, Stadnickich i Balów.

W okresie galicyjskim Polańczyk należał do Karsznickich, Łempickich, hrabiego Stanisława Ankwicza, hrabiego Sołtyka, Kazimierza Kuczkowskiego, Jana Indry, Ferdynanda Wydry oraz Franciszka Cieślińskiego, który był ostatnim właścicielem wsi do 1945 roku. W połowie XIX wieku majątek w Polańczyku trafił w ręce Elżbiety Leszczyńskiej i innych współwłaścicieli. W okresie II Rzeczypospolitej miejscowość administracyjnie należała do powiatu leskiego w województwie lwowskim. 25 lipca 1945 roku ukraińscy nacjonaliści zaatakowali wieś, niszcząc polskie gospodarstwa i zabijając kilku mieszkańców. Po II wojnie światowej z Polańczyka wysiedlono ludność ukraińską i rusińską.

reklama

Historia Polańczyka, którą znamy lepiej, rozpoczyna się po roku 1968, kiedy utworzono Jezioro Solińskie. Wówczas miejscowość zaczęła rozwijać się jako ośrodek turystyczny, a na jej terenie powstały liczne sanatoria i domy wczasowe, dostrzegając potencjał tego obszaru dla celów zdrowotnych i rekreacyjnych. W 1974 roku, na podstawie ustawy o uzdrowiskach, Polańczyk został uznany za miejscowość spełniającą warunki do prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego, co umożliwiło rozwój ośrodków sanatoryjnych. Oficjalny status uzdrowiska Polańczyk uzyskał w 1999 roku na mocy rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej.

reklama

Obecnie w Polańczyku działają sanatoria takie jak „Amer-Pol”, „Atrium”, „Dedal”, „Plon” i „Solinka”, które mogą jednocześnie przyjąć około 900 pacjentów. Ośrodki te są wyposażone w gabinety zabiegowe i przyrodolecznicze, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Leczone są tu m.in. choroby ortopedyczno-urazowe, reumatyczne, endokrynologiczne, kardiologiczne, nadciśnienie, schorzenia dróg oddechowych oraz cukrzyca.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama