reklama

Osiedle pracownicze w Wetlinie-Zabrodziu w 1965 roku. Codzienne życie pracowników leśnych

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Bieszczady Nieznane/Jan Michlewski

Osiedle pracownicze w Wetlinie-Zabrodziu w 1965 roku. Codzienne życie pracowników leśnych - Zdjęcie główne

Historia starej fotografii. | foto Bieszczady Nieznane/Jan Michlewski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Bieszczadzkie dziejeW sercu Bieszczad, w miejscowości Wetlina-Zabrodzie, codzienność w połowie lat 60. ubiegłego wieku tętniła życiem. Na fotografii, która doskonale oddaje atmosferę tamtych czasów, widzimy dwóch młodych mężczyzn, pracowników zajmujących się transportem drewna. Najprawdopodobniej są to kierowca zaparkowanej na podwórzu czechosłowackiej „Pragi” oraz jego pomocnik.
reklama

W 1965 roku Wetlina-Zabrodzie była niewielkim osiedlem pracowniczym, złożonym z dwóch dwurodzinnych domów drewnianych, dwóch murowanych, leśniczówki „Osada” oraz kilku obiektów usługowych, w tym sklepu spożywczo-przemysłowego i klubokawiarni, zbudowanej na cmentarzu. W tych skromnych warunkach toczyło się życie codzienne ludzi pracujących w surowych, bieszczadzkich warunkach.

Mieszkania dla pracowników sezonowych

Dwurodzinne domy, o których mowa, miały dodatkowe mieszkania na poddaszach. Tam kwaterowano pracowników sezonowych lub rodziny oczekujące na własne mieszkanie. Na fotografii możemy zobaczyć fragment jednego z najstarszych powojennych domów w Zabrodziu, zbudowanego na przełomie lat 1957-1958. Dom wzniesiono z drewna, a jego dach pokryto gontem świerkowym, co w tamtych czasach było standardem w budownictwie na terenach górskich.

reklama

Społeczność Wetliny-Zabrodzia

W tamtych czasach w Wetlinie-Zabrodziu mieszkali ludzie związani głównie z gospodarką leśną. Wśród rodzin, które pamiętam z dzieciństwa, były między innymi Czerwień, Wojtas, Kobos, Wagner. Wspólna praca i życie na osiedlu pracowniczym zacieśniały więzi międzyludzkie, tworząc specyficzną społeczność, gdzie każdy znał każdego i wszyscy sobie pomagali.

reklama

Na zdjęciu uchwycono poranną toaletę dwóch młodych mężczyzn, którzy prawdopodobnie przygotowują się do ciężkiego dnia pracy w lesie. Ten codzienny rytuał odzwierciedla proste, ale zarazem trudne życie ludzi, dla których las był nie tylko miejscem pracy, ale i częścią codziennego bytu. Praca związana z transportem drewna była niełatwa i wymagała dużej siły fizycznej oraz umiejętności technicznych. Wspomniana czechosłowacka „Praga” była popularnym w tamtych czasach środkiem transportu, niezastąpionym w przewożeniu drewna przez trudne, górzyste tereny Bieszczadów. Kierowca i jego pomocnik, uchwyceni na zdjęciu, prawdopodobnie należeli do ekipy zajmującej się codziennym transportem drewna, stanowiąc integralną część tamtejszej społeczności pracowników leśnych.

reklama

Tradycja i historia

Historia Wetliny-Zabrodzia, uwieczniona na zdjęciu, przypomina nam o czasach, gdy Bieszczady były centrum przemysłu drzewnego, a życie toczyło się wokół pracy w lesie. Dziś wiele się zmieniło, ale wspomnienia tamtych lat wciąż żyją w sercach mieszkańców i na zdjęciach, które przypominają o dawnych czasach. Wielu z nas może dziś podziwiać piękno tych terenów podczas wędrówek i turystycznych wypraw, ale warto pamiętać, że te malownicze krajobrazy były kiedyś świadkami ciężkiej pracy i codziennych zmagań ludzi, którzy budowali swoje życie w trudnych warunkach. Przyglądając się zdjęciu z 1965 roku, możemy zastanowić się nad tym, jak wiele się zmieniło w ciągu ostatnich dekad. Technologia i warunki życia poszły naprzód, ale duch wspólnoty i siła ludzkiego charakteru pozostały niezmienne. To zdjęcie jest przypomnieniem o przeszłości, która ukształtowała współczesne Bieszczady i o ludziach, którzy swoją pracą tworzyli historię tego regionu.

reklama

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama