reklama

Trwa długi sierpniowy weekend. Gdzie wybrać się w Bieszczadach, by uniknąć tłumów?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Dorota Krynicka

Trwa długi sierpniowy weekend. Gdzie wybrać się w Bieszczadach, by uniknąć tłumów? - Zdjęcie główne

Słoneczna pogoda towarzysząca długiemu sierpniowemu weekendowi zachęca do wędrówek po górskich szlakach. | foto Dorota Krynicka

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościTrwa długi sierpniowy weekend. Każdego roku to jeden z najchętniej wybieranych okresów na przyjazd turystów w Bieszczady. W związku z tym, Bieszczadzki Park Narodowy wydał komunikat, w którym przypomniał, że szlaki piesze, ścieżki przyrodnicze, parkingi i toalety są dostępne dla zwiedzających. „Zawsze należy zachować szczególną ostrożność i odpowiednio przygotować się do wędrówki” – dodają.
reklama

Słoneczna pogoda towarzysząca długiemu sierpniowemu weekendowi zachęca do wędrówek po górskich szlakach. W związku z tym Bieszczadzki Park Narodowy przypomniał o kilku najważniejszych faktach dotyczących szlaków, biletów wstępu oraz miejsc postojowych.

Gdzie zaparkować samochód?

Zwiększona frekwencja osób zainteresowanych uprawianiem górskiej turystyki pieszej, powoduje, że już po godzinie 11:00 w Wołosatem, na Przełęczy Wyżniańskiej oraz w Brzegach Górnych mogą występować trudności w znalezieniu miejsca parkingowego. W takiej sytuacji warto sprawdzić dostępność parkingu w Ustrzykach Górnych, przy wejściu na czerwony szlak prowadzący w kierunku Szerokiego Wierchu.

reklama

Parkowanie pojazdów jest możliwe tylko na naszych parkingach i parkingach gminnych. Sanitariaty znajdujące się w pobliżu punktów informacyjno-kasowych udostępniane są bezpłatnie w godzinach pracy punktów. Przy punktach znajdują się również kosze na odpady, są to jedyne miejsca, gdzie można pozostawić śmieci. Zalecamy jednak, aby zabierać je ze sobą

- informuje Bieszczadzki Park Narodowy.

Chcąc dostać się na Tarnicę, w Wołosatem pozostawiamy pojazd na jednym z dwóch parkingów, a po ich zapełnieniu zaparkowanie możliwe jest również przy stadninie. W samej osadzie obowiązuje zakaz parkowania, przed punktem informacyjnym też, a dalej jest zakaz wjazdu (można dostać mandat).

reklama

Wejście na szlak z biletem wstępu

Przed wyprawą na szlak turystyczny, należy pamiętać o zakupie biletu wstępu na teren Bieszczadzkiego Parku Narodowego, a opłaty za nie można uiścić w punktach informacyjno-kasowych. Podobnie jest z płatnością za parking.

Zakupując bilet na miejscu płacimy gotówką. Cena wejściówki normalnej kosztuje 9 zł, z kolei ulgowej 4,5 zł. Bilety należy zachować do kontroli. Z opłat zwolnieni są mieszkańcy gmin Cisna, Czarna i Lutowiska, zgodnie z Ustawą o Ochronie Przyrody, oraz posiadacze Karty Dużej Rodziny

reklama

- informują pracownicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Wejściówkę zakupimy też za pośrednictwem strony www.bdpn.eparki.pl. Następnie trzeba ją zachować i okazać obsłudze punktu informacyjno-kasowego przy wejściu na szlak.

Zasięg internetu na terenie parku nie jest najlepszy, warto zaopatrzyć się w bilety wcześniej (szczególnie trudna sytuacja jest w Brzegach Górnych, Przełęczy Wyżniańskiej, Tarnawie Niżnej i dolinie górnego Sanu)

- kontynuują.

Gdzie wybrać się w Bieszczady, by uniknąć tłumów?

Chcąc uniknąć tłumu, warto wyjść w góry o wczesnych godzinach porannych lub wybrać jeden z mniej uczęszczanych odcinków. Pracownicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego podpowiadają o możliwości skorzystania ze szlaków: Wetlina - Dział, Wetlina - Rabia Skała, Pszczeliny - Bukowe Berdo, Tarnawa Niżna - Dźwiniacz Górny oraz Suche Rzeki - Połonina Wetlińska.

reklama

Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej funkcjonuje jako schron. Możemy w niej odpocząć, zjeść własny posiłek, zamówić ciepłe napoje, podładować telefon i schronić się przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Toalety otwarte są w miarę dostępności wody, która pochodzi z opadów lub jest dowożona. Przypominamy, obiekt nie prowadzi gastronomii i nie sprzedaje napojów alkoholowych

- dodają pracownicy Parku.

Droga prowadząca do Bukowca przez enklawę Parku w Tarnawie Niżnej nad Sanem jest w złym stanie. W związku z tym Bieszczadzki Park Narodowy, który nie jest zarządcą tej trasy, zaleca bardzo wolną jazdę i zwiększoną uwagę, zarówno kierowców jak i rowerzystów. Ponadto można skorzystać z pola namiotowego w Bereżkach. Jest ono otwarte, a wcześniejsza rezerwacja miejsca nie jest konieczna.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama