Reklama

Reklama

Przełęcz nad Roztokami Górnymi. Ponad 15 lat temu, niedaleko Cisnej istniało przejście graniczne ze Słowacją. Zobaczcie archiwalne fotografie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Bieszczadzkie dzieje Do 2007 roku, na szlaku turystycznym w Roztokach Górnych, niedaleko Cisnej zlokalizowane było przejście graniczne między Polską a Słowacją. Dzisiaj można tam dojść i skorzystać między innymi z wejścia na niedawno wybudowaną wieżę widokową z panoramą na słowacką dolinę nieistniejącej wsi Ruské i wzgórza Bukovskych Vierchów.

Przejście graniczne Roztoki Górne-Ruské Sedlo zostało utworzone 1 lipca 1999 roku, a jego przekroczenie było możliwe w okresie letnim – od kwietnia do września – w godzinach 09:00-18:00. Wówczas dopuszczony był ruch pieszy, rowerzystów i osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Doraźnie kontrolę graniczną i celną wykonywały organy straży granicznej. Od strony polskiej do przejścia prowadziła droga utwardzona ze wsi Majdan, niedaleko Cisnej, z kolei od strony słowackiej droga z nieistniejącej miejscowości Ruské. Na mocy układu z Schengen przejście graniczne zostało zlikwidowane 21 grudnia 2007 roku. 

Przełęcz nad Roztokami leży w Bieszczadach na 801 m n.p.m. W miejscu turystycznego przekroczenia granicy między Polską a Słowacją, wybudowano niewielką wieżę widokową z panoramą na słowacką dolinę wsi Ruské i wzgórza Bukovskych Vierchów. Pod wieżą przygotowano miejsce na kampery i samochody osobowe.

Z kart historii. Przejścia graniczne z Czechosłowacją

W okresie istnienia Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej funkcjonowało w tym miejscu polsko-czechosłowackie przejście graniczne małego ruchu granicznego Roztoki Górne-Ruské. Zostało utworzone 13 kwietnia 1960 roku. Czynne było po uzgodnieniu umawiających się stron. Dopuszczony był ruch osób i środków transportu w związku z użytkowaniem gruntów. Odprawę graniczną i celną wykonywały organy Wojsk Ochrony Pogranicza a kontrolę graniczną i celną osób, towarów i środków transportu wykonywała Placówka WOP Roztoki. Formalnie zostało zlikwidowane 24 maja 1985 roku. 

W II RP istniało polsko-czechosłowackie przejście graniczne Rostoki Górne-Rusky Zemplin (miejsce przejściowe po drogach ulicznych). Był to punkt przejściowy z prawem dokonywania odpraw mieszkańców pogranicza, bez towarów w czasie i na zasadach obowiązujących urzędy celne, ustawione przy drogach kołowych. Dopuszczony był mały ruch graniczny. Przekraczanie granicy odbywało się na podstawie przepustek: jednorazowych, stałych i gospodarczych.

Tuż powyżej przełęczy znajdują się ziemne umocnienia powstałe w 1914 roku w czasie I wojny światowej, rozbudowane i wykorzystywane w 1944 roku w czasie bitwy dukielskiej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy