Ustrzyki Górne to miejscowość w gminie Lutowiska, licząca zaledwie około 80 mieszkańców, a mimo to zyskała znaczenie jako centrum turystyki górskiej w Bieszczadach. W sezonie wakacyjnym oraz w słoneczne, jesienne weekendy tętni życiem – wszystkie dostępne parkingi są pełne, a turyści tłumnie przemierzają szlaki prowadzące na Połoninę Caryńską i Tarnicę, najwyższy szczyt polskich Bieszczadów. Dodatkowo rozbudowana oferta komunikacji publicznej – szczególnie w sezonie – sprawia, że jest to jedno z najlepiej skomunikowanych miejsc, dla osób chcących wybrać się na górskie trasy. Oprócz standardowych kursów, przez wakacje, dostępne były regularne połączenia między innymi z takimi miejscowościami jak Wetlina, Muczne czy Tarnawa Niżna.
Jednak po okresie wzmożonego ruchu, Ustrzyki Górne diametralnie zmieniają swoje oblicze. Liczba turystów maleje, a puste parkingi nadają miejscowości spokojny charakter. Staje się wtedy prawdziwą oazą spokoju dla osób szukających wytchnienia od codziennego zgiełku.
Ustrzyki Górne – „koniec świata” i idealna baza wypadowa
Choć niektórzy nazywają Ustrzyki Górne „końcem świata” to w rzeczywistości jest to doskonała baza wypadowa na najpiękniejsze bieszczadzkie trasy. Stąd można wyruszyć na popularne szlaki prowadzące w najwyższe partie gór. Turyści wybierają zarówno trasę na Połoninę Caryńską, jak i dłuższy szlak przez Szeroki Wierch na Tarnicę. Na wyczerpujących wędrówkach przyroda Bieszczadów nagradza turystów pięknem, a po ich zakończeniu czekają lokalne obiekty gastronomiczne, gdzie można odpocząć i posilić się. Popularny „Zajazd pod Caryńską” organizuje liczne koncerty, wzbogacając kulturalną ofertę regionu. W sezonie działa również kilka sklepików spożywczych i punktów z pamiątkami.Położenie Ustrzyk Górnych, w dolinie u zbiegu potoków Wołosatki, Rzeczycy i Terebowca, sprawia, że panuje tu specyficzny mikroklimat. Lata są przeważnie słoneczne, sprzyjające pieszym wyprawom, natomiast zimy bywają mroźne i śnieżne.
Ustrzyki Górne to nie tylko turystyka
Znaczenie Ustrzyk Górnych wykracza poza turystykę. Znajduje się tu główna siedziba Bieszczadzkiego Parku Narodowego, który odpowiada za ochronę bieszczadzkiej fauny i flory oraz edukację ekologiczną turystów. Ponadto stacjonują tutaj funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, chroniący wschodnią granicę Unii Europejskiej. Swoją bazę ma również Bieszczadzka Grupa Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, czuwająca nad bezpieczeństwem turystów przemierzających wymagające szlaki górskie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.