reklama
reklama

Kolejne nagrody i wyróżnienia dla bieszczadzkich atrakcji turystycznych. Które miejsca doceniono?

Opublikowano:
Autor:

Kolejne nagrody i wyróżnienia dla bieszczadzkich atrakcji turystycznych. Które miejsca doceniono? - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
5
zdjęć

Marek Jurek, Bieszczad.ski, Kamil Mielnikiewicz

Udostępnij na:
Facebook
AktualnościPodkarpacie coraz mocniej zaznacza swoją pozycję na turystycznej mapie Polski. III Podkarpackie Forum Turystyki, które odbyło się w Rzeszowie pod hasłem „Pokój i turystyka”, stało się ważnym wydarzeniem, skupiającym przedstawicieli branży turystycznej, samorządowców oraz ekspertów z całego regionu, w tym z Bieszczadów.
reklama

Podczas Forum szczególną uwagę poświęcono zagadnieniom związanym z odpowiedzialnym rozwojem turystyki, który zakłada pogodzenie działalności człowieka z ochroną przyrody. Prelegenci, tacy jak Tomasz Szuba, dyrektor i współwłaściciel Venturis HoReCa, podkreślali, jak ważne jest wprowadzenie strategii minimalizujących negatywny wpływ turystyki na środowisko. Wskazano między innymi na potrzebę zarządzania zasobami, w tym żywnością, tak aby ograniczać marnotrawstwo, a także na projektowanie produktów ekologicznych, co przybliżyła Jolanta Okońska-Kubica z Envipol.

Turystyka na Podkarpaciu, jak sugerowano podczas dyskusji, powinna być przykładem, jak dążyć do zrównoważonego rozwoju – z poszanowaniem dla lokalnych zasobów naturalnych, takich jak Bieszczady, a jednocześnie zaspokajając rosnące potrzeby turystów.

reklama

Turystyczne perełki Podkarpacia

Forum było również okazją do nagrodzenia tych, którzy przyczyniają się do promocji regionu. Marszałek Województwa Podkarpackiego wręczył wyróżnienia za wkład w rozwój turystyki. Wśród uhonorowanych znalazły się takie instytucje jak Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych, Nadleśnictwo w Ustrzykach Dolnych i Baligrodzie, Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem, Ośrodek Garncarski Medynia, Bractwo Flisackie w Ulanowie, Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem, Zespół Cerkiewny w Radrużu oraz Gmina Stalowa Wola. Te jednostki, nie tylko dbają o edukację ekologiczną i ochronę dziedzictwa przyrodniczego, ale także przyciągają turystów, ukazując unikalne walory.

reklama

Na szczególne wyróżnienie zasłużyły również inne atrakcje turystyczne regionu, które otrzymały certyfikaty za bycie najlepszymi produktami turystycznymi. Wśród nagrodzonych znalazło się Centrum Bieszczad.ski w Wańkowej jako turystyczne odkrycie roku, Przeworska Kolejka Wąskotorowa „Pogórzanin”, Muzeum-Zamek w Łańcucie, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Podziemia Jarosławskie oraz Rzeszowskie Piwnice, które zdobyły Złoty Certyfikat Regionalny. Te miejsca nie tylko przyciągają rzesze turystów, ale także promują kulturę i historię regionu, wpisując się w ogólnopolską sieć najważniejszych atrakcji turystycznych. Nie zabrakło również wyróżnień dla wieloletnich przewodników górskich – statuetki Marszałka Województwa Podkarpackiego za długoletni udział i szczególne zaangażowanie w pracach Podkarpackiej Komisji Egzaminacyjnej Przewodników Górskich Beskidzkich otrzymali: Witold Haspel, Roman Frodyma, Hubert Ossadnik, Maciej Perenc, Eugeniusz Taradajko, Zbigniew Leniowski, Marek Korbecki, Dorota Michnia, Marek Hallada, Łukasz Kuczmarz.

reklama

Bieszczady to nieodłączny element turystyki na Podkarpaciu

Bieszczady, od lat uchodzące za jedną z najważniejszych destynacji turystycznych Podkarpacia, nie mogły zostać pominięte podczas Forum. Przykładami zaangażowania lokalnych instytucji w promocję tego regionu są między innymi Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych, Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem, Bieszczad.ski w Wańkowej czy Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, które każdego roku przyciągają turystów.

Wyzwania i perspektywy turystyki

Podczas paneli dyskusyjnych pojawiło się wiele tematów związanych z przyszłością turystyki na Podkarpaciu. Przedstawiciele branży, samorządowcy i eksperci podkreślali, że obecna sytuacja geopolityczna oraz zmieniające się oczekiwania turystów stawiają przed regionem nowe wyzwania. W szczególności zwrócono uwagę na konieczność inwestycji w innowacyjne rozwiązania, które będą sprzyjały ochronie środowiska, a jednocześnie umożliwią rozwój turystyki na terenach takich jak Bieszczady.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama