Bieszczadzka Kolej Leśna, popularnie nazywana „Bieszczadzką Ciuchcią” to jedna z największych atrakcji turystycznych w Bieszczadach, ale poniekąd także jej symbol. Od lat przyciąga tysiące turystów, którzy zarówno indywidualnie, jak i w zorganizowanych grupach, wyruszają na malownicze trasy przez bieszczadzkie lasy. Kolejka, której sezon rozpoczyna się tradycyjnie podczas długiego weekendu majowego, działa nieprzerwanie do końca października, oferując regularne przejazdy z Majdanu do Balnicy oraz z Majdanu do Dołżycy.
W tym roku Bieszczadzka Kolejka przewiozła już ponad 160 tysięcy turystów, co stanowi wzrost o około 3 tysiące w porównaniu z rokiem ubiegłym, a sezon potrwa jeszcze do 27 października, dając szansę na pobicie kolejnych rekordów frekwencyjnych.
Sezon pełen turystów
W miesiącach wakacyjnych, od lipca do sierpnia, kolejka działa na pełnych obrotach. Codziennie organizowanych jest planowo pięć kursów na trasie Majdan-Balnica-Majdan oraz dwa prowadzone przez parowóz, na trasie Majdan-Dołżyca-Majdan. Pierwszy kurs zajmuje łącznie z 30 minutową przerwą 2 godziny, z kolei drugi, krótszy 1 godzinę 20 minut z około 20 minutowym postojem na stacji końcowej.Poza sezonem wakacyjnym kursów jest mniej, ale zainteresowanie turystów nie słabnie. Aktualnie, od wtorku do piątku ciuchcia wyrusza raz dziennie – o godzinie 10:00, a w weekendy dwukrotnie – o godzinie 09:30 i 12:00.
Inwestycje na stacji w Majdanie
W głównej stacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej zostaną przeprowadzone prace remontowe. Działania będą dotyczyć drewnianego budynku stacyjnego. Dzięki dofinansowaniu z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, wymieniona zostanie więźba dachowa, stropy, podłogi, okna, drzwi oraz instalacje techniczne. Prace te mają zakończyć się do grudnia 2025 roku.Budynek stacji w Majdanie to tylko część większego projektu modernizacji infrastruktury Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej. W czerwcu 2023 roku podpisano umowę na dofinansowanie z Programu Interreg NEXT Polska-Ukraina, na kwotę 15 milionów złotych. W ramach tego projektu powstanie między innymi centrum obsługi turystów, które stanie się kulturalnym centrum regionu. Zaplanowano tam wystawy, koncerty oraz wydarzenia kulturalne, które będą atrakcją nie tylko dla turystów, ale i dla mieszkańców Bieszczadów.
Kolejną nowością będzie budowa 400-metrowej kładki leśnej zakończonej platformą widokową w koronach drzew nad stacją kolejki. To unikalna atrakcja, która pozwoli turystom podziwiać malownicze krajobrazy Bieszczadów z zupełnie nowej perspektywy.
Nie zapomniano również o miłośnikach aktywnego wypoczynku. Kolejka planuje zakup 26 drezyn rowerowych, które będą kursować po wyremontowanych torach na odcinku Cisna-Dołżyca. Dzięki nim, turystyka kolejowa zyska zupełnie nowy, dynamiczny wymiar.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.