reklama
reklama

To najbardziej kręta droga w Polsce. W jej pobliżu znajduje się taras z krajobrazem na Bieszczady

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: GDDKiA

To najbardziej kręta droga w Polsce. W jej pobliżu znajduje się taras z krajobrazem na Bieszczady - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
22
zdjęć

To najbardziej kręta droga w Polsce | foto GDDKiA

Udostępnij na:
Facebook
Warto zobaczyćGóry Słonne to pasmo górskie należące do Gór Sanocko-Turczańskich, objęte ochroną przez park krajobrazowy. Zlokalizowana jest tam jedna z najbardziej krętych dróg w Polsce. Około kilometra na południe od Przełęczy Przysłup znajduje się punkt widokowy z którego można zobaczyć całą panoramę Bieszczadów.
reklama

Najdłuższe serpentyny w Polsce znajdują się na odcinku drogi krajowej nr 28, łączącym Sanok z Przemyślem. Trasa ta, charakteryzująca się licznymi zakrętami i stromymi podjazdami, prowadzi przez przełęcz Przysłup w Górach Słonnych. Rozpoczyna się w miejscowości Wujskie i po około siedmiu kilometrach dociera do Tyrawy Wołoskiej. Ze względu na swoje malownicze położenie i dynamiczny przebieg, szczególnie w sezonie letnim przyciąga wielu motocyklistów z całego kraju.

Według przewodników turystycznych, zanim droga została pokryta nawierzchnią asfaltową, charakteryzowała się znacznie większą liczbą zakrętów. Do lat 70. XX wieku trasa obejmowała aż 42 serpentyny, jednak w wyniku modernizacji ich liczba zmniejszyła się do 18. Ze względu na swój kręty przebieg, od lat wykorzystywana była w sportach motorowych, zarówno w rajdach, jak i wyścigach górskich. W okresie międzywojennym i powojennym odbywały się tu próby sportowe Rajdu Polski, a serpentyny były częścią trasy zlotu gwiaździstego Rajdu Monte Carlo dla zawodników startujących z Warszawy. Ponadto rozegrano na niej aż 47. edycji Bieszczadzkiego Wyścigu Górskiego.

reklama

Dla osób podróżujących w Bieszczady, które chciałyby poczuć atmosferę alpejskich przełęczy, przejazd tą drogą może być wyjątkowym doświadczeniem. To jeden z najbardziej malowniczych i wymagających odcinków w Polsce, który dostarcza niezapomnianych wrażeń zarówno kierowcom, jak i pasażerom.

reklama

Taras widokowy z panoramą na Bieszczady

Około kilometra na południe od Przełęczy Przysłup (620 m n.p.m.) znajduje się taras widokowy z parkingiem, usytuowany na wysokości 550 m n.p.m. Z tego miejsca rozciąga się wyjątkowy widok na Bieszczady. Na lewo widoczne są szczyty Magury Łomiańskiej, Żukowa, Ostrego, Trohańca, Jawora, a w dalszej kolejności Tarnica, Połonina Wetlińska, Połonina Caryńska, Smerek, Korbania, Jasło, Łopiennik, Wołosyń oraz Jaworne. Z łatwością dostrzec można również pobliskie wsie, a także Zagórz, Lesko i Sanok. Aby ułatwić identyfikację szczytów, na tarasie umieszczona została duża tablica informacyjna z oznaczeniami.

reklama

Punkt widokowy w Górach Słonnych - jak dojechać?

Platforma widokowa znajduje się przy malowniczej trasie nr 28 prowadzącej przez serpentyny z Sanoka w kierunku Przemyśla. Nie sposób przeoczyć skrętu prowadzącego do tego punktu, ponieważ jest on dobrze oznakowany. Zjeżdżamy z drogi krajowej i dalej drogą asfaltową pokonujemy jeszcze kilkanaście metrów. Tam znajduje się duży parking z miejscem do odpoczynku i rozpalenia ogniska.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo