Założony w latach 1946-1947 przez 34. Pułk Strzelców Budziszyńskich stacjonujący w Baligrodzie, cmentarz początkowo służył jako miejsce pochówku żołnierzy, którzy zginęli w walkach z Ukraińską Powstańczą Armią. W kolejnych latach, zgodnie z decyzją władz, dołączono tutaj również szczątki radzieckich żołnierzy przeniesione z cmentarzy w Przemyślu, Lesku, Ustrzykach Dolnych, Krośnie, Jarosławiu, Cisnej i Solince. W 1953 roku teren cmentarza został poszerzony, a na nowej, południowej części pochowano radzieckich żołnierzy ekshumowanych z pobliskich miejsc pochówku.
Na cmentarzu znajduje się 154 mogił zbiorowych – 108 należących do żołnierzy radzieckich i 46 do polskich. Łącznie spoczywa tutaj około 5700 poległych, z czego tylko 981 osób udało się zidentyfikować. Wśród nich są 823 żołnierze Armii Czerwonej, czterej żołnierze Wojska Polskiego polegli w kampanii wrześniowej oraz 154 żołnierze walczący z UPA.
Symbolika i układ cmentarza
Mogiły na cmentarzu wojennym w Baligrodzie są starannie ułożone w rzędach, każda z nich otoczona lastrykowanym obramowaniem. Polskie mogiły zdobią lastrykowe krzyże, a na grobach radzieckich umieszczono charakterystyczne pięcioramienne gwiazdy, wykonane z tego samego materiału. U wejścia na teren cmentarza stoi symboliczny brzozowy krzyż z metalową tablicą o treści:
Przechodniu! Spójrz na ten krzyż
Żołnierze polscy wznieśli go w zwyż
Ścigając faszystów przez lasy, góry i skały
Dla Ciebie Polsko i dla Twojej chwały
Obok niego na postumencie umieszczono osiem tablic z nazwiskami zidentyfikowanych polskich żołnierzy. Cmentarz jest ogrodzony niskim, ceglanym murkiem, a wejście zdobi metalowa bramka, co nadaje miejscu prosty, lecz wyraźnie symboliczny charakter.
Pomnik centralny i tablice pamięci
Na placu przed wejściem wznosi się pomnik, którego centralnym elementem jest płyta obłożona granitem, na której ustawiono tarczę z grunwaldzkimi mieczami oraz znicz. Przed pomnikiem znajduje się tablica upamiętniająca poległych, której pierwotna treść wyrażała hołd „bohaterom Armii Radzieckiej i Ludowego Wojska Polskiego poległym w walce z niemieckim i rodzimym faszyzmem”. W 2016 roku zastąpiono ją nową inskrypcją:
Pamięci żołnierzy Wojska Polskiego poległych w walkach z Niemcami w latach 1939–1944 oraz żołnierzy Wojska Polskiego i Wojsk Ochrony Pogranicza poległych w walkach z UPA w latach 1944–1947. Pamięci żołnierzy Armii Czerwonej poległych w walkach z Niemcami w latach 1944–1945
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.