reklama

Początek majówki w Solinie. Z jakich atrakcji skorzystamy nad Jeziorem Solińskim? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Początek majówki w Solinie. Z jakich atrakcji skorzystamy nad Jeziorem Solińskim? [ZDJĘCIA, WIDEO] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
50
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
Jezioro Solińskie i okoliceBieszczady oraz okolice Jeziora Solińskiego są jednymi z najbardziej popularnych miejsc na wyjazdy podczas długiego majowego weekendu. Ten region przyciąga turystów z wielu powodów, głównie ze względu na bogatą ofertę atrakcji i niesamowite walory przyrodnicze. W tej części Polski można bowiem delektować się relaksem nad wodą oraz odkrywać urokliwe bieszczadzkie szlaki podczas pieszych wędrówek.
reklama

Tegoroczna majówka zapowiada się bardzo obiecująco dla gestorów branży turystycznej. Słoneczna pogoda połączona z wysokimi temperaturami sprawiła, że wiele osób postanowiło spędzić te kilka najbliższych dni w Bieszczadach i rejonie Jeziora Solińskiego. Świadczą o tym między innymi miejsca noclegowe, które w wielu miejscowościach są niemal w całości zarezerwowane. Taki stan, to bardzo dobry prognostyk na zbliżający się pełną parą sezon.

reklama

Solina - to popularny kierunek wyjazdów

Solina i Jezioro Solińskie – te nazwy kojarzą się przede wszystkim z malowniczymi krajobrazami i niezapomnianym wypoczynkiem. Wiele osób planując wyjazdy podczas długiego majowego weekendu po raz kolejny nie pominęło tej wyjątkowej destynacji na turystycznej mapie Polski.

Zapowiadające się optymistycznie pod kątem pogody najbliższe dni sprawiły, że rzesza osób postanowiła spędzić ten czas w Bieszczadach. Oprócz wypraw na górskie szlaki, turyści chętnie odwiedzają też okolice Jeziora Solińskiego, a wpływa na to wiele czynników. Najważniejszym atutem na które każdorazowo zwracają uwagę przybyli na te tereny goście, jest bliskość wody i gór idealnie się ze sobą komponujących. Oprócz tego, na wszystkich czeka tu dobrze rozwinięta baza noclegowa z hotelami, pensjonatami czy niewielkimi domkami oraz baza gastronomiczna, charakteryzująca się wyjątkowymi, regionalnymi (ale nie tylko) smakami potrafiącymi zachwycić nawet najbardziej wymagające osoby. W Solinie skorzystamy też z atrakcji, w tym z wynajęcia sprzętu wodnego, rejsu statkiem pasażerskim po wodach jeziora, przejścia największą zaporą w naszym kraju oraz przejazdu koleją gondolową z dalszą możliwością wejścia na wieżę widokową i odwiedzenie parku tematycznego Tajemnicza Solina.

reklama

Atrakcje w Solinie – ile za nie zapłacimy?

Największą atrakcją Soliny jest bez wątpienia jezioro. Możemy je podziwiać zarówno z wysokości zapory, gondoli, brzegu, a także z pokładu statku pasażerskiego bądź łódek i rowerków wodnych. W jednym z portów za rejs statkiem zapłacimy 40 złotych (bilet normalny), 30 złotych (bilet ulgowy – do 15 lat), z kolei dzieci do lat 3 wejdą na pokład za darmo. Osoby zainteresowane wypożyczeniem (1 godzina) sprzętu wodnego, muszą być przygotowane na to, że za rowerek dla dwóch osób trzeba zapłacić 30 złotych, dla czterech – 50 złotych, a pięciu – 60 złotych. Ponadto koszt kajaka to 30 złotych. W ofercie znajdziemy również opcję wypożyczenia całodniowego w kwocie 250 złotych.

reklama

Fot. Kamil Mielnikiewicz

Innym, niemalże obowiązkowym punktem podczas pobytu w Solinie jest przejazd koleją gondolową Polskich Kolei Linowych. Atrakcja ta dostępna jest przez cały rok i nieustannie cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Przygodę rozpoczyna się na dolnej stacji Plasza, zlokalizowanej ponad deptakiem. Po przejechaniu 1,5-kilometrowej trasy, która zajmuje średnio 5 minut, docieramy wprost na Górę Jawor. Tam dla wszystkich turystów przygotowano wiele atrakcji, w tym wieżę widokową z której zaobserwujemy zaporę, Jezioro Solińskie, Zalew Myczkowiecki, szczyty górskie w Bieszczadach, a także okoliczne miejscowości. Ponadto na znajduje się tam przeszklony chodnik, czyli tak zwany skywalk. Nie brakuje również wrażeń kulinarnych, dzięki Karczmie Jawor oraz czegoś zarówno dla młodszych, jak i starszych gości – parku tematycznego Tajemnicza Solina. Ile za to wszystko zapłacimy? Na przykład przejazd gondolą w dwie strony to koszt 55 złotych (bilet normalny) i 45 złotych (bilet ulgowy). Przygotowano też ofertę rodzinną: 2+1 – 129 złotych i 2+2 – 149 złotych, z uwzględnieniem, że bilet każdego kolejnego dziecka wyniesie 25 złotych. Jest też specjalny cennik dla osób, które chciałyby skorzystać ze wszystkich atrakcji PKL-u. Mianowicie bilet, w skład którego wchodzi przejazd gondolową, wejście na wieżę widokową i odwiedzenie parku kosztuję 109 złotych (bilet normalny) i 85 złotych (bilet ulgowy). Wejściówka rodzinna: 2+1 – 269 złotych, 2+2 – 319 złotych. Wszystkie podane ceny odnoszą się do biletów zakupionych przy biletomatach.

reklama

Często pada pytanie: „czy wejście na zaporę w Solinie jest płatne?” – odpowiadając warto zwrócić uwagę, że przejście po zaporze jest darmowe, jednak za zwiedzenie jej od środka trzeba uiścić kwoty wynoszące: 30 złotych (bilet normalny), 24 złote (bilet ulgowy), 20 złotych (bilet dla seniora 70+). Więcej o tym miejscu przeczytacie w artykule.

Fot. Kamil Mielnikiewicz

Co zjeść w Solinie?

Podczas majowego pobytu w Solinie nie zabraknie miejsc, w którym możemy dobrze zjeść. Oprócz dań fast-foodowych, typu zapiekanki, pizze czy hamburgery, znajdziemy też opcje obiadowe z potrawami jarskimi, mięsnymi oraz rybnymi. Większość z obiektów gastronomicznych proponuje pstrąga, sandacza, halibuta, dorsza, pierogi, golonko, placki po bieszczadzku, schabowego czy pierś z kurczaka. Sprawdziliśmy, jak kreują się ceny w jednym z lokali. Za 100 gram pstrąga, szczupaka, sandacza, halibuta, dorsza i łososia zapłacimy odpowiednio 13 złotych, 13 złotych, 17 złotych, 15 złotych, 17 złotych i 20 złotych. Ponadto placek po bieszczadzku to koszt 42 złotych, grillowany filet z kurczaka 35 złotych, schab zbójnicki 40 złotych, golonko pieczone 42 złote oraz pierogi regionalne 32 złote. Dodać trzeba do tego dodatki.

Przemierzając popularnie nazywane „Bieszczadzkie Krupówki” mamy możliwość zakupienia zarówno lodów, gofrów oraz serków, jak i pamiątek i innych przedmiotów.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama