Reklama

Reklama

Sześć metrów pod dnem Jeziora Solińskiego. Warto zwiedzić elektrownię i wnętrze zapory wodnej w Solinie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Sześć metrów pod dnem Jeziora Solińskiego. Warto zwiedzić elektrownię i wnętrze zapory wodnej w Solinie [ZDJĘCIA, WIDEO] - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Jezioro Solińskie i okolice

Na przestrzeni wielu lat przejście poniżej dna Jeziora Solińskiego wzbudzało ogromny zachwyt i budziło wiele pytań. Ta ciesząca się niezmierną popularnością atrakcja przez okres blisko 2 lat była niedostępna, a działo się tak za sprawą obostrzeń covidowych. Od połowy czerwca ponownie udostępniono zwiedzania zapory wodnej w Solinie.

Zapora wodna w Solinie

Zapora wodna w Solinie to najwyższy tego typu obiekt w Polsce. Budowla potrafi zachwycić każdego – zarówno te osoby, które mają okazję ją zobaczyć po raz pierwszy na własne oczy, jak i te osoby, które widziały ją wielokrotnie. Nie ma się temu co dziwić, bowiem zapora liczy blisko 82 metry wysokości i 664 metry długości. Dzięki niej powstał największy zbiornik wodny w Polsce o linii brzegowej wynoszącej prawie 160 kilometrów.

Budowa zapory zakończyła się w 1968 roku. Wówczas było to ogromne i pionierskie wyzwanie, które wymagało ogromu prac organizacyjno-logistycznych. Do wzniesienia zapory zużyto 820 tysięcy metrów sześciennych betonu, przeznaczając na jego wyprodukowanie 1,7 miliona ton kruszywa oraz 200 tysięcy ton cementu. Zapora waży około 2 milionów ton, a objętość tworzącego nią betonu wynosi 760 tysięcy metrów sześciennych. Przy pracach nad wznoszeniem budowli pracowało 2000 robotników.

Zapora od środka

Zaporę wodną możemy zobaczyć nie tylko z zewnątrz ale również odwiedzić jej wnętrze. Od połowy czerwca – po ponad dwóch latach – odwiedzający te tereny mogą przejść poniżej dna jeziora. Jak informuje PGE Energia Odnawialna, zwiedzanie obiektu odbywa się w dniach od wtorku do soboty w godzinach 09:00-17:00, dokładniej – o godzinie 09:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00 oraz o 16:00.

[Best_Wordpress_Gallery id="744" gal_title="Wnętrze zapory"]

W celu zwiedzenia obiektów elektrowni wodnej w Solinie przez grupy zorganizowane należy dokonać rezerwacji w formie elektronicznej na adres zwiedzanie.eos@gkpge.pl dopełniając wszelkich formalności oraz uzyskać potwierdzenie terminu zwiedzania

- informuje PGE Energia Odnawialna.

W przypadku zwiedzania elektrowni przez osoby indywidualne należy osobiście zgłosić się do budynku Centrum Energii Odnawialnej około 30 minut przed planowaną godziną zwiedzania, a nie później niż 10 minut przed, celem dopełnienia formalności oraz dokonaniem opłaty. Bilet zakupiony w kasie nie podlega zwrotowi. PGE przypomina, że wszyscy uczestnicy wycieczki zobowiązani są do poruszania się na terenie elektrowni w kaskach ochronnych, które zostaną wypożyczone w cenie biletu.

Sześć metrów pod dnem Jeziora Solińskiego

Zwiedzanie wnętrza zaczynamy od krótkiego filmu, który pokazuje jak działa cała mechanika zapory i procesy, które w niej zachodzą. Następnie wszyscy mogą zobaczyć stare turbiny, dwa helikoptery oraz wnętrze hali maszyn. Kolejnym punktem jest zejście do najniższej galerii serwisowej, gdzie powoli zaczyna uruchamiać się wyobraźnia, bowiem przed nami znajduje się 2 miliony ton betonu, a za ścianą kilkadziesiąt metrów wody. Co kilka kroków widzimy urządzenia pomiarowe, które nieustannie mierzą ciśnienie, temperaturę czy naprężenie betonu.

Warto pamiętać aby na wycieczkę zabrać ze sobą cieplejsze ubranie, ponieważ panuje tam stała temperatura oscylująca między 7 a 8 stopni Celsjusza oraz 100 procent wilgotności. Całkowity czas zwiedzania to około 75 minut.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE