reklama

„Trzy Cerkwie – Trzy Koncerty”. Muzyczna podróż przez sakralne zabytki Bieszczadów [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Kamil Mielnikiewicz

„Trzy Cerkwie – Trzy Koncerty”. Muzyczna podróż przez sakralne zabytki Bieszczadów [ZDJĘCIA, WIDEO] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
20
zdjęć

"Trzy Cerkwie, Trzy Koncerty" - koncert w Baligrodzie | foto Kamil Mielnikiewicz

Udostępnij na:
Facebook
ImprezyW Bieszczadach odbył się pierwszy z trzech wyjątkowych koncertów w ramach tryptyku „Trzy Cerkwie – Trzy Koncerty”. To wydarzenie nie tylko wzbogaca kalendarz kulturalno-artystyczny regionu, ale także zwraca uwagę na potrzebę ochrony bieszczadzkich zabytków sakralnych. Sobota przyniosła piękny występ w Baligrodzie, a kolejne koncerty odbędą się w Bystrem i Łopience. W roli głównej wystąpił Józef Skrzek, legenda polskiej muzyki progresywnej.
reklama

W sobotę, w Bieszczadach rozpoczął się tryptyk muzyczny „Trzy Cerkwie – Trzy Koncerty”, którego ideą jest nie tylko promocja muzyki, ale również zwrócenie uwagi na potrzebę ochrony zabytkowych cerkwi. Pierwszy koncert miał miejsce w cerkwi Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Baligrodzie, pochodzącej z 1829 roku. W niedzielę cykl przeniesie się do cerkwi św. Michała Archanioła w Bystrem, a finał nastąpi w poniedziałek w Łopience, w cerkwi św. Męczennicy Paraskewii.

reklama

Koncert w Baligrodzie

W sobotnie popołudnie, mimo chłodnej i pochmurnej aury, wnętrze cerkwi w Baligrodzie wypełniła muzyka Józefa Skrzeka, artysty znanego z zespołu Breakout oraz jako założyciela grupy SBB. Józef Skrzek, którego twórczość inspirowana jest poezją Jerzego Harasymowicza, bieszczadzkiego poety, stworzył program koncertowy, który zachwycił licznie zgromadzoną publiczność. Unikalny klimat koncertu podkreślił chór Cantanti z Warszawy, prowadzony przez Michała Sergiusza Mierzejewskiego. Wykonanie wierszy Harasymowicza przez chór w akustycznym wnętrzu cerkwi nadało wydarzeniu niepowtarzalnego charakteru.

reklama

Z myślą o wartości dziedzictwa kulturowego

Cykle koncertów, których celem jest propagowanie wartości dziedzictwa kulturowego Bieszczadów są organizowane przez czteroosobową grupę: Tomasza Bornsztajna, Bogusława Pyzochę, Inkę Wieczeńską i Roberta Żurakowskiego. Warto podkreślić, że wydarzenie nie miało charakteru komercyjnego, co dodatkowo podnosi jego wartość – całość odbywa się dzięki pasji i zaangażowaniu osób dbających o lokalne dziedzictwo. Koncerty te, poza artystycznym aspektem, mają także głębszy cel. Organizatorzy chcieli zwrócić uwagę na działalność społecznych organizacji, które dbają o te zabytkowe świątynie, ratując je przed zniszczeniem i zapomnieniem. W Baligrodzie, odpowiedzialność za ochronę cerkwi spoczywa na Fundacji ICONART.PL, która kontynuuje działania Stowarzyszenia na Rzecz Ratowania Cerkwi w Baligrodzie. W Bystrem troskę o świątynię przejęło Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział Bieszczadzki, a w Łopience opiekę sprawuje Towarzystwo Karpackie.

Każda z cerkwi, w których odbywają się koncerty, ma swoje wyjątkowe miejsce w historii i kulturze regionu. Te niegdyś greckokatolickie świątynie pełnią dziś funkcje sakralne tylko okazjonalnie. Pomimo zmian, jakie zaszły w Bieszczadach na przestrzeni lat, dzięki pracy lokalnych społeczników te budowle wciąż trwają, będąc pomnikiem dawnych czasów.

Przed nami następne koncerty

Koncert w Baligrodzie był pierwszym z trzech spotkań z muzyką i historią w tym wyjątkowym cyklu. W niedzielę (6 października) o godzinie 15:00 odbędzie się kolejny koncert – tym razem w cerkwi św. Michała Archanioła w Bystrem. To nieco młodsza świątynia, wzniesiona w 1902 roku, ale równie cenną, jeśli chodzi o wartość kulturową i sakralną. Ostatni z koncertów zaplanowany jest na poniedziałek (7 października), również o godzinie 15:00, w Łopience. Tamtejsza cerkiew św. Męczennicy Paraskewii, pochodząca z I połowy XIX wieku, jest jedną z najstarszych w regionie.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama