reklama

Był poetą, który sporą część życia spędził w Bieszczadach. Po raz piętnasty uczczono jego pamięć [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Był poetą, który sporą część życia spędził w Bieszczadach. Po raz piętnasty uczczono jego pamięć [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
39
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
AktualnościZakończyła się piętnasta edycja „Harasymiady” w Komańczy. Jest to cykliczna impreza, która kultywuje pamięć o Jerzym Harasymowiczu, poecie ludzi gór, który sporą część życia spędził właśnie w Bieszczadach.
reklama

„Harasymiada ” to cykliczna impreza, której celem jest kultywowanie pamięci o życiu i twórczości wybitnego poety Jerzego Harasymowicza. Wydarzenie po raz kolejny odbyło się w Restauracji „Pod Kominkiem” w Komańczy, a pierwszym jego punktem było uroczyste otwarcie i przywitanie zebranych gości przez wójta gminy Komańcza Romana Bzdyka. Gospodarz w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie Harasymiady jako ważnego elementu lokalnej tradycji kulturalnej. Wśród atrakcji znalazły się liczne wystąpienia, prezentacje oraz koncerty, które w pełni oddały ducha poezji Harasymowicza.

reklama

Konkurs plastyczny i poezja młodych talentów

W ramach imprezy odbyło się wręczenie dyplomów i nagród dla uczestników konkursu plastycznego, który w tym roku koncentrował się na tematyce „Lasy, łąki i kwiaty wtopione w poezję Jerzego Harasymowicza”. Prace dzieci i młodzieży z gminy Komańcza były dowodem na to, jak głęboko twórczość poety wpłynęła na młodsze pokolenia. Po wręczeniu nagród, uczestnicy mieli okazję wysłuchać recytacji wierszy Jerzego Harasymowicza w wykonaniu dzieci i młodzieży, przygotowanych przez Danutę Wiktor z Biblioteki Publicznej w Rzepedzi.

reklama

Fot. Facebook/Gminny Ośrodek Kultury w Komańczy

Odkrywanie głębi poetyckiego świata

Część merytoryczna Harasymiady obejmowała prelekcje wygłoszone przez znawców twórczości Jerzego Harasymowicza. Edward Marszałek przedstawił temat „Las Harasymowiczem pisany”, ukazując związek poety z otaczającą go przyrodą. Krystyna Chowaniec zaprezentowała „Wiersze Jerzego Harasymowicza o Ojcu”, wnikliwie analizując motyw ojcostwa w poezji poety, z kolei Adam Ziemianin, którego wystąpienie odczytał prowadzący Mieczysław Czytajło, przedstawił temat „Muszyńskie ścieżki Jerzego Harasymowicza. Wspomnienie o nim”, dzieląc się osobistymi refleksjami na temat związku Harasymowicza z Muszyną.

reklama

Po części prelekcyjnej nadszedł czas na część muzyczną, która wprowadziła uczestników w klimatyczne i emocjonalne uniesienia. Jerzy Krupa, znany z wykonywania muzyki bojkowskiej, łemkowskiej oraz bieszczadzkich ballad i poezji śpiewanej, zaprezentował utwory, które oddały ducha bieszczadzkiej tradycji muzycznej. Kulminacyjnym momentem wieczoru był koncert duetu Angela Gaber i Tomasz Dybała.

Wystawa pamiątek

W trakcie Harasymiady zorganizowana została również wystawa pamiątek związanych z Jerzym Harasymowiczem. Eksponaty, dokumenty i fotografie przybliżyły uczestnikom życie i twórczość poety, stanowiąc cenne źródło wiedzy o jego dziedzictwie.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama