reklama

„Przybywajcie do tego wyjątkowego miejsca”. Przed nami coroczny odpust w Łopience

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Robert Mach

„Przybywajcie do tego wyjątkowego miejsca”. Przed nami coroczny odpust w Łopience - Zdjęcie główne

Przed nami coroczny odpust w Łopience | foto Robert Mach

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Imprezy„Przybywajcie w formie różnych pielgrzymek. Pieszych i rowerowych, konnych i autokarowych – dla wszystkich znajdzie się miejsce” – tymi słowami Kazimierz Nóżka, emerytowany leśnik Nadleśnictwa Baligród zaprasza na 25. Jubileuszowy Powojenny Odpust Łopieński. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w regionie, odbywające się co roku w malowniczo położonej cerkwi w Łopience.
reklama

Powojenny Odpust Łopieński to wyjątkowe wydarzenie łączące tradycję z duchowością, które co roku przyciąga pielgrzymów i turystów z różnych stron regionu, ale i kraju. Uroczystości rozpoczną się od tradycyjnej pielgrzymki pieszej, a centralnym punktem będzie msza święta. Warto zauważyć, że tegoroczny odpust ma szczególny charakter, ponieważ obchodzony jest po raz 25.

Pielgrzymka i uroczysta msza święta w Łopience

Tradycyjna piesza pielgrzymka wyruszy w niedzielę, 6 października, o godzinie 07:00 spod kościoła w Górzance. Trasa wiedzie przez malownicze krajobrazy Tyskowej i przełęcz Hyrcza do Łopienki. Duchowym przewodnikiem będzie ksiądz Piotr Bartnik, a uczestnicy, w modlitewnej zadumie, będą mieli okazję podziwiać piękno bieszczadzkiej przyrody.

reklama

Pielgrzymka stanowi nie tylko symbol wspólnoty, ale również głębokiej duchowej podróży, podczas której wierni składają swoje intencje przed ikoną Matki Bożej Łopieńskiej. O godzinie 10:00 rozpocznie się modlitwa różańcowa, będąca momentem wyciszenia i refleksji, doskonale oddającym mistyczny klimat tego wyjątkowego miejsca. Następnie, o godzinie 11:00, na polowym ołtarzu przed cerkwią w Łopience zostanie odprawiona uroczysta msza święta. W tym roku liturgia nabierze szczególnego znaczenia, gdyż przewodniczyć jej będą: ks. abp Eugeniusz Popowicz, metropolita warszawsko-przemyski Kościoła Greckokatolickiego, oraz ks. bp Szymon Stułkowski, ordynariusz Diecezji Płockiej.

Łopienka jako miejsce o głębokiej duchowości

W przeszłości Łopienka była miejscem aż trzech odpustów rocznie, które przyciągały liczne rzesze wiernych. Odpusty te odbywały się w różnych okresach roku: wiosną, 16 maja, w święto Wniebowstąpienia Pana Jezusa, latem, 13 sierpnia, z okazji Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz jesienią, 21 września, w święto Narodzenia Matki Bożej. Każde z tych wydarzeń cieszyło się ogromnym zainteresowaniem pielgrzymów, którzy przybywali z różnych zakątków Polski, Rusi i Węgier. W tamtych czasach Łopienka była jednym z najważniejszych sanktuariów maryjnych w diecezji przemyskiej. Cudowny obraz Matki Bożej Łopieńskiej przez ponad dwa wieki przyciągał katolików obu obrządków – łacińskiego i unickiego – którzy z daleka przybywali, aby wziąć udział w uroczystościach. Ostatni odpust w tym miejscu miał miejsce w 1943 roku.

reklama

Po długiej przerwie, w 2000 roku, tradycja odpustów powróciła. Zorganizowanie pierwszego powojennego odpustu było możliwe dzięki odbudowie cerkwi i staraniom księdza Piotra Bartnika, ówczesnego proboszcza w Cisnej. Rok później, podczas drugiego odpustu, uroczystą mszę świętą celebrował ksiądz Wiktor Obrocki, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości z Polańczyka. To on odegrał kluczową rolę w koronacji ikony Matki Bożej Łopieńskiej, która miała miejsce 11 września 1999 roku, a korony zostały poświęcone przez Jana Pawła II w Zamościu.

Od tego czasu, każdego roku, w pierwszą niedzielę października, dolina Łopienki ponownie ożywa dzięki uroczystościom odpustowym. Pielgrzymi i miłośnicy Bieszczadów licznie przybywają, aby uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu, które stało się ważnym elementem religijnego i kulturalnego życia regionu.

reklama

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama