reklama

Cisna z 1958 roku. Historia fotografii z samochodem Warszawa na głównym planie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: archiwum RDLP Krosno

Cisna z 1958 roku. Historia fotografii z samochodem Warszawa na głównym planie - Zdjęcie główne

foto archiwum RDLP Krosno

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Bieszczadzkie opowieściCisna z roku 1958. W tym czasie nie istniała tam jeszcze szosa asfaltowa, chociaż budowniczowie nowej drogi dotarli właśnie do tej wioski oraz do pobliskiej Dołżycy. Do jej ukończenia było jednak daleko, gdyż nastąpiło to dopiero w 1962 roku. Prezentujemy historię starej fotografii Zbigniewa Maja. Na powyższym zdjęciu możemy zobaczyć centralną część Cisnej. Fotografujący wykonał je stojąc przy dzisiejszym rondzie prowadzącym w kierunku Leska, Wetliny i Komańczy.
reklama

Cisna była terenem dworskim, na którym oprócz dworu, znajdowały się też budynki folwarczne, a były one zlokalizowane po drugiej stronie drogi. Na fotografii możemy dostrzec niewielki kościół sprzed I wojny światowej, nowy, zbudowany niewiele wcześniej budynek Nadleśnictwa Cisna oraz przynależne do niego zabudowania gospodarcze. Te tereny były niemal puste. Nie istniały tam jeszcze murowane budynki przychodni (istniejące dziś naprzeciw kościoła, po drugiej stronie drogi), dzisiaj siedziba urzędu gminy oraz blok mieszkalny z punktem aptecznym na parterze.

Nie było też wielu innych murowanych obiektów, w tym, co oczywiste, budynku Gminnego Centrum Kultury i Ekologii. W owym czasie zabudowa Cisnej była jeszcze w całości drewniana - za wyjątkiem kościoła oczywiście. Dopiero w następnym dziesięcioleciu wzniesiono wiele obiektów murowanych.

reklama

Obecność na szosie widocznego na zdjęciu samochodu osobowego Warszawa garbus oznacza, że miejscowość nawiedziły jakieś ówczesne władze, być może wizytujące miejscowe nadleśnictwo. Uchylone drzwi auta dowodzą, że stoi ono na drodze, a autorem zdjęcia może być jego kierowca.

reklama

Piękny, letni, słoneczny dzień. W głębi widoczne są łąki na stokach góry Horb (za dolinką Habkowskiego Potoku) oraz śródleśne polanki na Petrowie (dzisiaj już nieistniejące). Stoki wzniesień w masywie Łopiennika stanowiły niegdyś tereny wypasowe dla bojkowskich mieszkańców Cisnej i Dołżycy. Po wojnie istniało tam wiele polan i polanek, które w późniejszym czasie zostały zalesione, bądź zniknęły na skutek sukcesji lasów. Jeszcze w XIX wieku wypasano tam sezonowo stada bydła, czym trudnili się zawodowi pasterze nocujący w szałasach pasterskich. Zniknęli już pasterze bojkowscy, nie zobaczymy też stąd bydła, ani na Łopienniku, ani gdziekolwiek w okolicy. 

Cisna w porównaniu z tamtymi czasami zmieniła się nie do poznania, a większość dzisiejszych mieszkańców tej miejscowości utrzymuje się z turystyki.

reklama

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama