Drogę z Wołosatego w kierunku Przełęczy Bukowskiej w Bieszczadach budowały Lasy Państwowe. Prace przebiegały z użyciem sprzętu ciężkiego, a kruszywo na utwardzenie jej nawierzchni dowożono z kamieniołomu, który funkcjonował już w tym czasie w dolinie potoku Terebowiec. Kamieniołom ten czynny był przez wiele lat, doprowadzono do niego nawet solidną asfaltową drogę, której resztki zachowały się do dzisiaj.
Niestety zniszczono przy tym w znacznym stopniu to miejsce. Malownicze wychodnie piaskowcowe, które stwarzały niepowtarzalny, tajemniczy klimat tej doliny. Dzisiaj to miejsce pochłania zielony żywioł, bowiem dolinę zamknięto dla ruchu turystycznego po powstaniu Bieszczadzkiego Parku Narodowego. W punkcie wychodni istnieje wielka wnęka ze stromym zboczem skalnym u podstawy masywu Bukowego Berda.
Droga, którą widzimy na starej fotografii nie jest całkiem nową drogą. Poprowadzono ją bowiem zgodnie z przebiegiem starej trasy wiodącej jeszcze w XVIII wieku do wioski Bystra, z odgałęzieniem na Przełęcz Bukowską. Miała ona też niemałe znaczenie w czasie pierwszej wojny światowej. W latach pięćdziesiątych poszerzono ją nieco i wykonano nową nawierzchnię.
Jeszcze w latach 70. wiodła ona wzdłuż Wołosatki przez odkryty teren z pięknymi widokami na połoniny. Potem łąki po lewej stronie drogi, idąc w stronę przełęczy, pochłonął młody las olszynowy. Dzisiaj odkrywają się z niej jedynie fragmentaryczne widoki na okolice Wołosatego z fragmentem pasma granicznego oraz ten widoczny na zdjęciu, czyli widok już z końcowego odcinka drogi na imponującą sylwetkę Tarnicy. Droga ta zawsze kończyła się na Przełęczy Bukowskiej, również w XVIII wieku.
Na Połoninę Bukowską wyprowadzały co prawda drogi polne z wioski Bukowiec, jednak nie łączyły się z tą drogą. Wyłaniały się one z lasu bliżej Kińczyka Bukowskiego. Oczywiście w tych dawnych czasach była to droga gospodarcza, służąca głównie do przepędu bydła na pastwiska połoninne. Od połowy XIX wieku aż do okresu międzywojennego zważano nią również siano pozyskiwane przez mieszkańców Wołosatego na połoninach.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.