Mówiąc o bieszczadzkich miejscowościach, trudno wskazać tą najpiękniejszą, gdyż tak naprawdę większość z nich wyróżnia się niesamowitymi krajobrazami na lasy, góry i łąki. Śledząc opinię turystów, ale też lokalnych mieszkańców, bardzo często pod hasłem „najpiękniejsza, wyjątkowa i warta odwiedzenia” pojawia się niewielka wioska w dobrze prosperującej gminie Cisna – Strzebowiska.
Niesamowity klimat, przepełniony bieszczadzką ciszą, wyjątkowymi krajobrazami na górskie szczyty, które o każdej porze roku potrafią zaprzeć dech w piersiach. Panująca tam atmosfera jest niedopisania. Nie ma tłoku, tak zwanego biegu, hałasu
– mówią o Strzebowiskach turyści.
Strzebowiska – wioska o bieszczadzkim klimacie
Strzebowiska to mała miejscowość, licząca około 113 stałych mieszkańców, znajdująca się 1 kilometr od Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej (odcinek drogi wojewódzkiej nr 897) między Cisną a Wetliną (warto zauważyć, że Strzebowiska zlokalizowane są równo po środku od Cisnej i Wetliny - do obu miejscowości dystans to 10 kilometrów). Ta urokliwa wioska jest jedną z najładniej i najwyżej położonych na obszarze Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego. Jej zabudowania rozciągają się na widokowym stoku górskim obniżającym się w dolinę Kalniczki.
Fot. Robert Mach
O Strzebowiskach możemy mówić jako najpiękniejszej wsi w Bieszczadach przede wszystkim ze względu na położenie i rozciągające się z niej krajobrazy. Panorama widokowa obejmuje najbardziej znane szczyty od Smereka, Połoniny Wetlińskiej i Połoniny Caryńskiej przez Tarnicę, Wielką i Małą Rawkę, aż po Jasło. Miejscowość ta otwarta jest na turystów o czym świadczy między innymi szeroka baza noclegowa. Przebywając na tym terenie warto skorzystać z przejażdżek konnych, a także zobaczyć małą galerię rękodzieła prowadzoną przez Piotra „Harnasia” Pawełka. Znajdziemy w niej prace artystów czujących ducha Bieszczadów, a jeżeli będziemy chcieli, istnieje tam możliwość zakupu dusiołków, aniołów bieszczadzkich czy innych ręcznie wykonywanych dzieł z duszą. Piotr Pawełek chciałby powiększyć swoją galerię, stąd w internecie trwa zbiórka pieniędzy na ten cel. Link do niej znajduje się tutaj.
Strzebowiska – co zjeść?
Mimo że niektórzy właściciele domków w Strzebowiskach oferują możliwość zjedzenia posiłków, to nie znajdziemy w wiosce restauracji pokroju Cisnej czy Wetliny. To nic straconego. W odległości zaledwie kilku kilometrów od Strzebowisk znajdują się punkty gastronomiczne oceniane wysoko przez klientów. By spróbować bardzo dobrej kuchni możemy udać się do Przysłupia (2 kilometry), Smereka (5 kilometrów) oraz Cisnej i Wetliny, do których odległość to 10 kilometrów. W tych lokalizacjach zlokalizowane są między innymi takie restauracje jak „Paweł Nie Całkiem Święty”, „Siekierezada”, „Pod Kudłatym Aniołem”, „Szynk na Zamościu”, „Brzeziniak”, „Bieszczadzka Legenda” czy „Przystanek Smerek”, który otwarty jest cały rok. Wszyscy smakosze na pewno powinni zjeść tam kultowego schabowego oraz pierogi. Ponadto obiekt jest przyjazny czwronogom (w menu pojawiło się kilka pozycji dla zwierzaków). Niebawem można będzie tam kupić ustrzyckie oscypki i korbacze. ** Niektóre z wymienionych restauracji pozostają aktualnie zamknięte.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.