Kapliczka w Radoszycach powstała w 1999 roku w pobliżu miejsca nieistniejącej, przydrożnej, murowanej kapliczki pw. Udekorowania Drogocennym Pasem Najświętszej Bogurodzicy z ikoną Dziewicy Maryi, wybudowanej jeszcze przed 1878 rokiem staraniem proboszcza parafii greckokatolickiej w Komańczy za cudowne uzdrowienie chorej córki Danusi.
Cudowne źródełko i kapliczka w Radoszycach - legenda
Według zachowanego podania ludowego, które szybko obiegło całą okolicę, ciało dziewczyny pokryły czyraki i bolesna wysypka. Zrozpaczony ojciec przez ponad rok szukał sposobu na jej wyleczenie, jednak wszystkie sposoby na nic się zdawały. Danusia była już u kresu wytrzymałości, dlatego postanowiła prosić Boga o śmierć. Sposobem na skończenie żywota miała być samotna wyprawa do lasu i spotkanie wilka lub jadowitej żmii. Tymczasem po długiej wędrówce dziewczyna ujrzała Matkę Boską.
Idź dziecko do źródełka, które znajduje się pod tym zielonym krzewem i obmyj całe ciało źródlaną wodą
– powiedziała.
Danusia udała się we wskazane miejsce, gdzie rzeczywiście znajdowało się źródełko z – jak się później okazało – cudowną wodą, która uzdrowiła dziewczynkę. Po tym wydarzeniu źródełko zaczęło uchodzić za cudowne, a woda słynąć z mocy uzdrawiającej.
Po serii uzdrowień, miejsce to stało się punktem uroczystych pielgrzymek i odpustów. Początkowo odbywały się one dwa razy w roku, a następnie skoncentrowano je na dziewiątym czwartku po Święcie Zmartwychwstania Pańskiego, według juliańskiego kalendarza liturgicznego - to odpowiadało ruchomej dacie Święta Bożego Ciała w kalendarzu gregoriańskim. Na ten świąteczny dzień z jednej strony ściągały w zorganizowanej procesji rzesze Łemków z okolicznych wsi galicyjskich, a z drugiej od węgierskiej strony podążali mieszkańcy wsi z południa Karpat, gdzie kult tego miejsca rozwinął się szczególnie. Warto zaznaczyć, że po ustanowieniu granic państwowych w 1918 roku, kontakty pomiędzy grupami stawały się trudniejsze. Mimo to tradycja święcenia wody przetrwała do czasu wysiedlenia lokalnej społeczności w 1947 roku.
Po II wojnie światowej, kapliczka straciła na swoim znaczeniu. Aż do lat 90. poprzedniego wieku, kiedy to z inicjatywy księdza mitrata Jana Pipki proboszcza parafii greckokatolickiej w Komańczy i Jana Krysyny społecznika wsi Radoszyce, zrealizowano pomysł ocembrowania bijącego źródełka, odbudowy kapliczki i corocznego odprawiania nabożeństwa ze święceniem wody.
źródło: Urząd Gminy w Komańczy, Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.