reklama

Budują, remontują, inwestują. Gmina Komańcza poprawia swoimi działaniami komfort życia mieszkańców [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Facebook/Gmina Komańcza

Budują, remontują, inwestują. Gmina Komańcza poprawia swoimi działaniami komfort życia mieszkańców [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne

foto Facebook/Gmina Komańcza

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościGmina Komańcza to od lat bardzo dobrze prosperujący samorząd, który nie przechodzi obojętnie wobec problemów z jakimi zmagają się na co dzień mieszkańcy. Do tych najpoważniejszych należy między innymi kanalizacja oraz drogi będące często w słabym stanie. Gmina w ostatnim czasie podpisała umowę na wiele kolejnych działań mających na celu poprawić infrastrukturę w wielu miejscowościach.
reklama

Gmina Komańcza to obszar leżący na pograniczu Bieszczadów i Beskidu Niskiego. Każdego roku tereny te odwiedzane są przede wszystkim ze względu na znajdujący się tam Klasztor Sióstr Nazaretanek, gdzie w okresie od 29 października 1955 roku do 28 października 1956 roku internowany był prymas Stefan Wyszyński. W czasie pobytu w klasztorze duchowny mieszkał na pierwszym piętrze w pokoju numer 5. Aby zadbać o tą wizytówkę regionu, samorząd podjął przed kilkoma laty działania doprowadzające do powstanie nowej nawierzchni drogi dojazdowej wraz z powstaniem parkingów dla ponad 50 samochodów osobowych i 7 autokarów oraz jedne z najnowocześniejszych toalet w kraju. Teraz, jak zapowiadają włodarze gminy, planowana jest modernizacja samego obiektu polegająca na remoncie blaszanego pokrycia oraz więźby dachowej, której uszkodzone elementy będą wymieniane. Dodatkowo projekt zakłada ocieplenie budynku klasztornego wraz z wykonaniem drewnianych obramowań okiennych. Gruntowny remont przejdzie też mur oporowy, który okala czterokondygnacyjny obiekt od północy. Wykonane ma zostać też odwodnienie oraz izolacja przeciwdeszczowa.

reklama

Oprócz remontu klasztoru, Gmina przeprowadzi konserwację ikonostasu w cerkwi w Turzańsku wpisanej na listę UNESCO oraz konserwację i remont zabytkowej dzwonnicy przy kościele filialnym pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Kulasznem. Wszystkie te działania są możliwe dzięki pozyskanemu dofinansowaniu z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków „Polski Ład dla Kultury” w kwocie 1 974 057, 76 złotych.

reklama

Fot. Kamil Mielnikiewicz

Gmina Komańcza to też teren, gdzie znajdziemy wiele zabytkowych obiektów sakralnych, w tym Cerkiew Prawosławną pw. Orędownictwa Matki Boskiej - Pokrowy i Cerkiew Greckokatolicką pw. Opieki Matki Bożej Pokrowy w Komańczy, Cerkiew Prawosławną św. Michała Archanioła w Turzańsku, Cerkiew św. Michała Archanioła w Kulasznem czy Cerkiew Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy w Szczawnem. Ponadto bardzo chętnie odwiedzanym punktem na mapie gminy są Jeziorka Duszatyńskie, źródełko oraz nowopowstałe Ekomuzeum Wypału Węgla Drzewnego w Radoszycach.

reklama

Gmina poprawia komfort życia mieszkańców

Miejscowości leżące na tym obszarze są też znakomitym miejscem dla archeologów Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy od lat prowadzą tam prace wykopaliskowe. Jeden z takich punktów zlokalizowany jest w Woli Michowej. Więcej o tym przeczytacie w artykule pod tym linkiem. Przy tych wszystkich działaniach miejscowy samorząd nie zapomina także o swoich mieszkańcach, którzy są w tu najważniejsi. Gmina skupia się nad tym, by na bieżąco poprawiać ich codzienne życie i komfort poprzez realizacje wielu inwestycji, w tym przede wszystkim tych związanych z edukacją, infrastrukturą drogową, kanalizacyjną czy usługową.

Paweł Rysz, zastępca wójta gminy Komańcza | Fot. Kamil Mielnikiewicz

Za kwotę 8 milionów złotych budujemy nowy budynek przedszkola przy Szkole Podstawowej w Rzepedzi dla 50 dzieci, gdyż obecnie na terenie gminy mamy jedynie oddziały przedszkolne. W ramach tych pieniędzy powstanie również sala gimnastyczna. Trzeba podkreślić, że jest to bardzo potrzebna inwestycja, ponieważ dotychczas uczniowie mieli zajęcia w małej salce. Chcemy im dać większą możliwość do rozwijania swoich pasji i zwiększania aktywności fizycznej

– mówi w rozmowie z portalem wBieszczady.pl Paweł Rysz, zastępca wójta gminy Komańcza.

W ostatnich latach na terenie gminy Komańcza wyremontowano i przebudowano drogi na kwotę ponad 10 milionów złotych. Ponadto przeprowadzono też działania wodno-kanalizacyjne.

Wszystkie przepompownie, który zatykały się, były awaryjne, zmodernizowaliśmy. Teraz są nowe. Dodatkowo zautomatyzowaliśmy i przeprowadziliśmy remont wszystkich stacji ujęć wody w gminie, w tym najbardziej problematyczną w Łupkowie. Tam zastosowaliśmy technologię membranową

– kontynuuje zastępca wójta.

W gminie Komańcza były ujęcia powierzchniowe, czyli takie, gdzie wodę brano z rzek, a to wiązało się z jej bardzo słabą jakością. Mając to na uwadze włodarze, w ciągu 5 lat kadencji, zadbali o to, by wykopano i uzbrojono 5 nowych studni głębinowych. Zmodernizowano również 7-kilometrowy odcinek wodociągu.

Wymieniliśmy rury cementowo-azbestowe w miejscowości Czystogarb i Wisłok Wielki. Było to problematyczne dla mieszkańców, gdyż rury miały duże ubytki, przez co były nieszczelne i niekiedy pojawiało się słabe ciśnienie wody. Teraz staram się o środki z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Obecnie jesteśmy na końcu wszystkich ustaleń i w ramach tego projektu pozyskamy 4 miliony złotych na modernizacje wodociągu w Łupkowie, a od przyszłego roku będziemy robili całą kanalizację w Czystogarbie

– dodaje Paweł Rysz.

Fot. Facebook/Gmina Komańcza

Miejsca parkingowe i oświetlenie

Dotychczas na terenie całej gminy Komańcza brakowało parkingów. Miejscowy samorząd podjął odpowiednie kroki, by stworzyć miejsca postoju przy Podstawowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Komańczy, a wkrótce taki punkt powstanie przy dworcu PKP. W planach jest także zmodernizowanie budynku po byłym kinie Mozaika w Rzepedzi na potrzeby centrum kultury z prawdziwego zdarzenia. Ważną sprawą dla włodarzy było też oświetlenie uliczne, które w znacznym stopniu wpływa na bezpieczeństwo mieszkańców. Powstało ono w Rzepedzi, Dołżycy, dwa odcinki w Wisłoku Wielkim i na osiedlu Jesionowa w Komańczy. Nie jest to jednak koniec, ponieważ Gmina otrzymała dofinansowanie w kwocie 880 tysięcy złotych w ramach IX edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład – „Rozświetlamy Polskę”.

Polega to na tym, że wszystkie stare lampy zostaną wymienione na nowoczesną technologię led, która pozwoli obniżyć koszty, poprawić bezpieczeństwo i jakość tego oświetlenia

– informuje wicewójt.

Fot. Kamil Mielnikiewicz

Urząd gminy nie przeszedł też obojętnie wobec sprawy likwidacji banków i bankomatów. Mimo wielu zapytań, żaden bank nie chciał poszerzyć swojej działalności o te tereny. Z tego względu podjęto wspólną decyzję wraz z radnymi, że spółka gminna otworzy punkt kasowy, gdzie każdy będzie mógł zapłacić rachunki czy wypłacić gotówkę. Zadbano też o większy lokal pod działalność Poczty Polskiej. O tym przeczytacie więcej w artykule pod tym linkiem.

Co dalej? Teraz Gmina przygotowuje się do kolejnych inwestycji, w skład których wchodzi remont łącznie 11 dróg gminnych: w Komańczy, Dołżycy, Radoszycach, Smolniku, Szczawnem i Wisłoku Wielkim oraz dwóch mostów: na potoku Smolniczek i rzece Osława w Smolniku.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama