reklama

Cenne dziedzictwo UNESCO w Smolniku nad Sanem. Odkryj jedną z najstarszych cerkwi w Bieszczadach

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Marek Jurek

Cenne dziedzictwo UNESCO w Smolniku nad Sanem. Odkryj jedną z najstarszych cerkwi w Bieszczadach - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
20
zdjęć

Cerkiew w Somolniku, luty 2024 | foto Marek Jurek

Udostępnij na:
Facebook
Atrakcje turystyczne Cerkiew w Smolniku nad Sanem, poświęcona Świętemu Michałowi Archaniołowi, jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych zabytków architektury sakralnej w Bieszczadach. Pierwotnie służąca jako cerkiew grekokatolicka, w 1974 roku została konsekrowana na filialny kościół obrządku łacińskiego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny parafii Lutowiska. Jej historia i architektura odzwierciedlają dziedzictwo kulturowe i religijne regionu.

Stojąca samotnie na łagodnym wzgórzu, otoczona starodrzewiem najcenniejsza bieszczadzka cerkiew jest jedną z trzech ocalałych bojkowiskich świątyń. Pozostałe to cerkiew z Grąziowej, która została przeniesiona do sanockiego skansenu i cerkiew znajdująca się w Liskowatem.

Smolnik nad Sanem

Smolnik to wieś, która ma długą historię. Założona została na prawie wołoskim po 1530 roku, w dobrach należących do rodziny Kmitów. Lokacja na prawie wołoskim oznacza, że wieś była osadzona zgodnie z prawem specyficznym dla Wołochów, grupy etnicznej z terenów wschodnich Karpat. Osadzanie wsi na prawie wołoskim było charakterystyczne dla Bieszczadów i górzystych terenów Małopolski. Wieś Smolnik powstała na gruntach wzmiankowanej już w 1444 roku wsi Żurawin, najstarszej wsi w dolinie górnego Sanu. Nazwa wsi i niewielkiej rzeczki płynącej w dolinie wywodzi się prawdopodobnie od ciemnego koloru wody, zabarwonego wyciekami ropy naftowej. 

Przemiany własnościowe wsi Smolnik

Smolnik po raz pierwszy pojawia się w źródłach historycznych z 1580 roku, kiedy po śmierci Barbary Kmitowej smolnickie dobra przeszły w ręce rodu Herburtów. Wiek XVII przyniósł kolejne zmiany, Smolnik stał się własnością Szymona Lesiowskiego, a następnie przeszedł w posiadanie rodziny Stadnickich. W XVIII wieku wieś ponownie zmieniła właściciela i znalazła się w rękach rodziny Ossolińskich, a następnie Mniszchów. 

Na początku XIX wieku majątek nabył Józef Adel. Po jego śmierci majątek odziedziczyły córki, co miało istotny wpływ na rozwój wsi. Otóż najmłodsza z córek, Wiktoria Wizyta w 1877 roku rozpoczęła budowę tartaku parowego w przysiółku Smolnika-„Syhły”. Jej spadkobiercy sprzedali majątek firmie drzewnej J & J Kohn. Jakub i Jan Kohn w latach 1881 - 1903 byli właścicielami Smolnika. Przy tartaku zbudowano osiedle dla pracowników, a Smolnik stopniowo stawał się lokalnym centrum gospodarczym. Ówczesne zabudowania wsi ciągnęły się na grzbiecie górskim wzdłuż potoku Smolniczek. A cerkiew stała w jej centrum. 

Pod koniec XIX wieku Smolnik przeżywał czas znaczącego rozwoju gospodarczego. Poza tartakiem parowym, na terenie wsi powstały inne zakłady przemysłowe – drugi tartak należący do braci Tiger, cegielnia, kuźnia, garbarnia, olejarnia, mleczarnia oraz dwa młyny wodne. Przy tartaku zbudowano również osiedle dla pracowników, przekształcając Smolnik w ważny ośrodek przemysłowy regionu. 

Rozwój miejscowości Smolnik został zahamowany w wyniku zniszczeń, które nastąpiły podczas działań wojennych w 1915 roku. Spłonęło wówczas część zabudowań wiejskich, szkoła oraz część budynków należących do tartaków.  W okresie międzywojennym udało się odbudować zniszczone domy i obiekty przemysłowe. Według danych ze spisu powszechnego przeprowadzonego w 1921 roku, w Smolniku znajdowało się 87 domów, zamieszkałych przez 580 osób wyznających różne religie.

II wojna światowa i jej skutki dla Smolnika

W 1939 roku, w wyniku porozumienia niemiecko - sowieckiego doszło do podziału obszaru Bieszczad pomiędzy ZSRR a Niemcy. Smolnik znalazł się na linii granicznej, która biegła wzdłuż rzeki San. Po II wojnie światowej tę samą linię wyznaczono jako granicę pomiędzy Polską a ZSRR. Smolnik stał się wsią graniczną ZSRR, co wiązało się z wysiedleniem mieszkańców i utworzeniem strefy przygranicznej. W 1951 roku doszło do wymiany terenów przygranicznych i Smolnik wrócił w granice Polski. Bez mieszkańców, których przesiedlono w głąb Rosji.

W 1951 roku na terenie Bieszczad zaczęto organizować Państwowe Gospodarstwa Rolne. W 1954 roku powstał PGR w Lutowiskach, a w kolejnym roku przyłączono do niego kolejne gospodarstwa, między innymi w Smolniku. Tereny oraz budynki zostały przekazane Państwowym Gospodarstwom Rolnym, w kolejnych latach przeszły w ręce zakładów karnych, a w latach osiemdziesiątych trafiły do firmy „Igloopol”. 

W międzyczasie w Smolniku już nikt się nie osiedlił, a niezamieszkane budynki sukcesywnie rozbierano na opał i budulec. W końcu pozostała tylko (służąca jako magazyn m.in. na siano) cerkiew i zdewastowany cmentarz. Przy świątyni znajdowała się dzwonnica, którą rozebrano w latach 50. 

Cerkiew w Smolniku 

Cerkiew w Smolniku, wspominana w źródłach historycznych już w 1589 roku, prawdopodobnie została wybudowana niedługo po założeniu wsi. Choć dokładna data jej budowy nie jest znana, zachowane ikony, obecnie przechowywane w muzealnych zbiorach, wskazują, że mogła zostać wzniesiona niedługo po lokacji wsi. Ta, pierwsza ze świątyń prawdopodobnie została spalona przez Tatarów w 1672 roku, ocalała z niej jedynie ikona Matki Bożej z Dzieciątkiem z postaciami proroków. Kolejna cerkiew została zbudowana około 250 metrów na południowy wschód od dworu w Procisnem.

Obecnie istniejąca świątynia w Smolniku, wzniesiona w 1791 roku, jest wyjątkowym przykładem architektury sakralnej w Bieszczadach. Informacja o dacie jej powstania została zachowana na nadprożu, zapisana cyrylicą. Co istotne, ta cerkiew pozostała niezmieniona w swojej pierwotnej formie, stanowiąc cenny przykład architektury bojkowskiej, podkreślający wartość kulturową i historyczną regionu. 

Remonty w cerkwi

Pierwszy, duży remont cerkiew przeszła w 1921 roku. Podczas tego remontu cerkwi dokonano szeregu prac renowacyjnych. Uszkodzone makowice zostały odrestaurowane, a profilowane belki gzymsowe zakryto poziomym deskowaniem. Tradycyjne gontowe pokrycie dachowe zastąpiono blachą, a ściany powyżej poziomu opasania wykończono pionowym deskowaniem. Wnętrze cerkwi również przeszło zmiany - chór został przeniesiony z nawy do babińca, otwór pomiędzy babińcem a nawą podwyższono, a nad babińcem zainstalowano sklepienie kolebkowe.

W 1956 roku cerkiew umieszczono w wykazie zabytków, a w marcu 1969 roku, cerkiew w Smolniku została wpisana do Rejestru Zabytków. Umożliwiło to wykonanie prac remontowych (w latach 1969 – 1974), które obejmowały przywrócenie gontowego pokrycia ścian i dachu. W ramach remontu zdemontowano również zakrystię oraz mały przedsionek znajdujący się przed babińcem.  

Od roku 1973 cerkiew służy jako kościół filialny parafii rzymskokatolickiej w Lutowiskach. W 1974 r. została konsekrowana na filialny kościół obrządku łacińskiego p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. We wnętrzu, na wschodniej ścianie nawy, zachowała się polichromia ścienna datowana na początek XIX wieku.

W latach 2004–2007 parafia przeprowadziła remont świątyni, w czasie którego podniesiono i wypoziomowano podmurówkę, położono podłogę, wymieniono gont i naprawiono elementy więźby dachowej. W 2009 roku rozpoczęto prace konserwatorskie nad polichromią w cerkwi oraz przeprowadzono aranżację wnętrza prezbiterium.

Opis cerkwi w Smolniku

Cerkiew w Smolniku nad Sanem jest trójdzielną budowlą orientowaną na wschód, zbudowaną w technice zrębowej. Każda z trzech części – prezbiterium, nawa i babiniec – jest zbudowana na planie kwadratu i zwieńczona łamanym dachem namiotowym z kopułami w kształcie baniek (makowicami) z krzyżem. Świątynia posiada z zewnątrz wydatny daszek okapowy, który jest podtrzymywany przez wystające belki konstrukcji zrębowej. Dachy i górna część cerkwi są pokryte gontami. Przy cerkwi znajduje się cmentarz, na którym w 1988 roku, w ramach obozu „Nadsanie” odrestaurowano 5 istniejących nagrobków. 

Cerkiew w Smolniku została uznana za wyjątkowy zabytek i decyzją z dnia 21 czerwca 2013 roku, została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w ramach wpisu Drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat.

Ciekawostka

Na tablicy umieszczonej obok cerkwi znajduje się informacja, że w listopadzie 1998 r. na teren cerkwiska weszła niedźwiedzica z młodym (przy okazji uszkadzając ogrodzenie), którą zwabił zapach miodu i wosku pszczelego znajdujący się w środkowej kopule. Na ścianach cerkwi pozostały ślady pazurów, które świadczyły o nieudanych próbach wdrapania się niedźwiedzicy na dach cerkwi. 

Do cerkwi w Smolniku łatwo dojechać. Znajduje się ona ok. 200 metrów od Wielkiej Obwodnicy Bieszczadzkiej, po lewej stronie jadąc od strony Czarnej Górnej w kierunku Ustrzyk Górnych.

Źródła: 

  • lutowiska.pl
  • digitalunesco.pl
  • "Bieszczady w Polsce Ludowej 1944 - 1989" IPN 2009
 

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy