reklama

Wybierasz się na szlak turystyczny w Bieszczadach? Przeczytaj koniecznie te informacje

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Marek Jurek

Wybierasz się na szlak turystyczny w Bieszczadach? Przeczytaj koniecznie te informacje - Zdjęcie główne

foto Marek Jurek

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Rozpoczął się okres związany ze świętami wielkanocnymi. To czas, kiedy Bieszczady odwiedzane są zazwyczaj przez większą ilość osób, niż to było chociażby podczas ferii zimowych. W związku z tym, Bieszczadzki Park Narodowy wydał komunikat dotyczący warunków na szlakach i przypomniał o najważniejszych kwestiach przed wyjściem w góry.

Pracownicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego przekazują, że w najbliższych dniach szlaki turystyczne i ścieżki przyrodnicze będą dostępne dla odwiedzających. Wyjątkiem jest odcinek trasy przyrodniczo-historycznej „W Dolinie Górnego Sanu” przebiegający od deszczochronu w dolinie potoku Niedźwiedziego do źródeł Sanu, który pozostaje zamknięty do 12 kwietnia 2024 roku ze względu na prace leśne.

Mokro i błotniście na bieszczadzkich szlakach

Odcinki szlaków w większości bardzo błotniste, pokryte rozmokniętym śniegiem. W wielu miejscach jest ślisko. Zalecane jest posiadanie raczków i kijków, szczególnie na stromych podejściach. Ze względów bezpieczeństwa na terenie Parku należy wędrować wyłącznie po wyznaczonych szlakach. W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody, dlatego trzeba być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia

– informuje Bieszczadzki Park Narodowy.

Wejście na teren Bieszczadzkiego Parku Narodowego jest płatne

Bieszczadzki Park Narodowy przypomina, że wejście na szlaki będące na ich obszarze jest płatne. Aktualnie opłaty za wstęp oraz parking można uiścić w punktach informacyjno-kasowych przy parkingu w Wołosatem oraz na Przełęczy Wyżniańskiej.

Pozostałe punkty informacyjno-kasowe będą czynne od 13 kwietnia 2024 roku

– dodają.

Fot. Marek Jurek | Przełęcz Wyżniańska

Bilety wstępu można również zakupić za pośrednictwem strony www.bdpn.pl. Bilet w formie elektronicznej lub jego wydruk wraz z dokumentem należy okazać podczas kontroli Służbie Parku.

Turysta jest zobowiązany do zapewnienia odpowiedniego urządzenia w celu umożliwienia okazania zakupionego przez niego biletu elektronicznego przez cały pobyt na terenie Parku, a w szczególności do zapewnienia, iż urządzenie to będzie mieć możliwość wyświetlenia biletu i nie będzie rozładowane. Należy też pamiętać, że zasięg internetu na terenie Parku nie jest najlepszy, warto zaopatrzyć się w bilety wcześniej (szczególnie trudna sytuacja jest w Brzegach Górnych, Tarnawie Niżnej i dolinie górnego Sanu). Z opłat wstępu zwolnieni są mieszkańcy gmin Cisna, Czarna i Lutowiska (zgodnie z Ustawą o Ochronie Przyrody) oraz posiadacze Karty Dużej Rodziny

– czytamy w komunikacie.

Ile zapłacimy za pozostawienie pojazdu na parkingu?

Fot. Marek Jurek | Przełęcz Wyżniańska

Przed rozpoczęciem wędrówki bieszczadzkimi szlakami, swój pojazd mechaniczny możemy pozostawić na parkingach gminnych i tych należących do Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Obecnie Park utrzymuje miejsca postojowe w Wołosatem oraz na Przełęczy Wyżniańskiej, gdzie pobierane są opłaty.

Chcąc dostać się na Tarnicę, w Wołosatem pozostawiamy pojazd na parkingu. W samej osadzie jak i przed punktem informacyjnym obowiązuje zakaz parkowania, a dalej zakaz wjazdu (można dostać mandat)

– informują pracownicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Koszt pozostawienia swojego pojazdu wygląda następująco: motocykl (15 złotych), samochód osobowy (30 złotych), bus (30 złotych), kamper (37 złotych) oraz autokar (70 złotych).

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy