Każdego roku Bieszczady są jednym z najchętniej wybranych kierunków na odpoczynek. Popularność tego miejsca sprawia, że przybywa tu rzesza gości z całej Polski i z zagranicy. Tłumy można spotkać nie tylko w okolicach Jeziora Solińskiego, ale również na szlakach turystycznych Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
Przed wejściem na szlak trzeba zakupić bilet
Przed każdą wędrówką po górach należy pamiętać o zakupie biletu wstępu na teren parku. W sezonie można dokonać tego w punktach informacyjno-kasowych zlokalizowanych między innymi w Ustrzykach Górnych przy trasie na Połoninę Caryńską i Szeroki Wierch, na Przełęczy Wyżnej, Przełęczy Wyżniańskiej, Wołosatem, Mucznem czy Brzegach Górnych. Zazwyczaj podczas dłuższych weekendów w maju i czerwcu oraz wakacyjnych dni, przed punktami, przy których zakupimy nie tylko bilet, ale i pamiątki oraz mapy, ustawiają się kolejki. Aby tego uniknąć warto nabyć wejściówkę wcześniej - przez platformę internetową. Aktualnie sprzedaż została ułatwiona i odbywa się za pośrednictwem oficjalnej strony Bieszczadzkiego Parku Narodowego - bdpn.pl.Bilet zakupiony drogą elektroniczną (imienny) wraz z dowodem tożsamości trzeba okazać obsłudze punktu informacyjno-kasowego przy wejściu na szlak.
Tu uwaga: zasięg internetu na terenie parku nie jest najlepszy, warto zaopatrzyć się w bilety wcześniej i potwierdzenie zakupu mieć z sobą. Szczególnie trudna sytuacja jest w Brzegach Górnych, Przełęczy Wyżniańskiej, Tarnawie Niżnej i dolinie górnego Sanu
– informuje Bieszczadzki Park Narodowy.
Trzeba pamiętać o zabraniu gotówki
Jeżeli jednak zdecydujemy się na stacjonarny zakup biletu, musimy pamiętać, że w punktach kasowo-informacyjnych zapłacimy tylko i wyłącznie gotówką. Bilet normalny kosztuje w tym sezonie 9 zł i upoważnia do jednodniowego wstępu na szlaki, ścieżki przyrodniczo-historyczne, przyrodnicze oraz pieszo-rowerowe. Taki sam bilet ulgowy kosztuje 4,50 zł.Z opłat wstępu zwolnieni są mieszkańcy gmin Cisna, Czarna i Lutowiska, zgodnie z Ustawą o Ochronie Przyrody oraz posiadacze Karty Dużej Rodziny.
Fot. Agnieszka Skucińska | Punkt informacyjno-kasowy na Przełęczy Wyżniańskiej
Gdzie pozostawić swój pojazd?
Parkowanie pojazdów jest możliwe tylko na parkingach Bieszczadzkiego Parku Narodowego i parkingach gminnych. Park utrzymuje parkingi między innymi w Ustrzykach Górnych, Wołosatem, Brzegach Górnych oraz na Przełęczy Wyżniańskiej – w tych lokalizacjach za postój pobierane są opłaty.
Chcąc dostać się na Tarnicę, w Wołosatem pozostawiamy pojazd na parkingu, w samej osadzie obowiązuje zakaz parkowania, przed punktem informacyjnym też, a dalej jest zakaz wjazdu (można dostać mandat). Na terenie Parku należy bezwzględnie słuchać poleceń Straży Parku i innych służb (np. Straż Graniczna, GOPR)
– dodaje Park.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.