Rezerwat „Zwiezło w dolinie Olchowatego” obejmuje malowniczą dolinę potoku Olchowatego, prawego dopływu Osławy oraz tereny osuwiskowe, które utworzyły Jeziorka Duszatyńskie – jedno z najciekawszych zjawisk geologicznych w Bieszczadach. Głównym celem ochrony jest zachowanie dwóch górskich jezior powstałych w wyniku spektakularnych osuwisk na stokach góry Chryszczata oraz otaczającego je drzewostanu i procesów geologicznych zachodzących w tym regionie. Obszar rezerwatu, powiększony z pierwotnych 1,97 ha do ponad 484 ha, to nie tylko imponująca przestrzeń, ale także mozaika różnorodnych ekosystemów. Znajdują się tu wiekowe lasy bukowe i bukowo-jodłowe z domieszką jawora, które stanowią schronienie dla wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt.
Historia osuwiska: fenomen geologiczny
Nazwa rezerwatu „Zwiezło” wywodzi się z lokalnego dialektu, w którym osuwisko opisywano jako „zwiezienie się ziemi”. To właśnie w 1907 roku osuwisko na zboczach góry Chryszczata utworzyło Jeziorka Duszatyńskie, które do dziś fascynują przyrodników i turystów. Zjawisko to jest jednym z najlepiej udokumentowanych przykładów osuwisk w polskich górach, a jego ślady – zarówno w krajobrazie, jak i w miejscowej historii – pozostają żywe do dziś.
Fot. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie (www.gov.pl/web/rdos-rzeszow)
Decyzja Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie o powiększeniu rezerwatu została podpisana 31 grudnia 2024 roku. Rok zakończył się liczbą 100 rezerwatów przyrody w Polsce o łącznej powierzchni osiągającej 11 485,67 ha. „Zwiezło w dolinie Olchowatego” jest więc symbolicznym zwieńczeniem roku, który przyniósł istotne zmiany w zakresie ochrony środowiska.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.