reklama

To miejsce w Bieszczadach doceniono w świecie. W sezonie ruszają tam tłumy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Marek Zielonka

To miejsce w Bieszczadach doceniono w świecie. W sezonie ruszają tam tłumy - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
17
zdjęć

Połonina Caryńska | foto Marek Zielonka

Udostępnij na:
Facebook
AktualnościPołonina Caryńska, czyli jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Bieszczadach, znajduje się na prestiżowej liście „Best of the World 2025” magazynu National Geographic. Wyróżnienie to potwierdza, że bieszczadzka połonina jest nie tylko perłą polskiej przyrody, ale również jednym z najciekawszych kierunków turystycznych na świecie. Co sprawia, że to miejsce przyciąga miłośników górskich wędrówek i dzikiej natury?
reklama

Coroczne zestawienie „Best of the World” przygotowywane przez National Geographic to jedno z najbardziej cenionych rankingów turystycznych na świecie. Eksperci, podróżnicy i fotografowie wybierają najbardziej inspirujące miejsca, które warto odwiedzić w danym roku. W 2025 roku na tej elitarnej liście znalazła się Połonina Caryńska jako jedno z pięciu polskich miejsc, które powinny znaleźć się na trasie podróżników. Wyróżnienie to potwierdza, że Bieszczady nieustannie mają w sobie magię, której trudno się oprzeć. Połonina Caryńska, ze swoimi krajobrazami, rozległymi łąkami i widokami, które zapierają dech w piersiach, od lat przyciąga turystów spragnionych kontaktu z naturą.

reklama

To miejsce, które ma w sobie wszystko, co sprawia, że czasem chcemy rzucić wszystko i po prostu wyjechać w Bieszczady

– podkreślają redaktorzy National Geographic.

Połoniny to unikatowe krajobrazy Bieszczadów

Czym właściwie są połoniny? To górskie łąki, które rozciągają się powyżej granicy lasu. Ich charakterystyczną cechą jest bogata roślinność oraz brak wysokich drzew, co sprawia, że panoramy rozciągające się z grzbietów są spektakularne. Połonina Caryńska to jeden z czterech najchętniej odwiedzanych masywów w Bieszczadach, obok Połoniny Wetlińskiej, Tarnicy oraz Bukowego Berda. Każda z nich wyróżnia się własnym charakterem.

reklama

Mikroklimat i przyroda Połoniny Caryńskiej

Połonina Caryńska znajduje się na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, który chroni unikalne ekosystemy górskie. Jej grzbiet rozciąga się na długości 4,5 kilometra, a najwyższy szczyt wznosi się na 1297 m n.p.m. Co wyróżnia to miejsce? Mikroklimat, który sprawia, że nawet latem można poczuć tutaj chłodne, orzeźwiające powiewy wiatru. W pogodny dzień ze szczytu Połoniny Caryńskiej można dostrzec pasma górskie po stronie ukraińskiej i słowackiej.

reklama

Wędrówka na Połoninę Caryńską może rozpocząć się z kilku punktów. Najkrótsza trasa prowadzi z Przełęczy Wyżniańskiej, a dojście na szczyt zajmuje około godziny. Szlak ten jest najłatwiejszy, dlatego chętnie wybierają go mniej doświadczeni turyści. Alternatywnie można wyruszyć z Bereżek przez Przysłup Caryński, co jest trasą o długości około 7,5 kilometra. Inne popularne opcje to podejście od strony Ustrzyk Górnych (5,6 kilometra), które należy do bardziej wymagających szlaków. Natomiast najtrudniejszy szlak prowadzi z Brzegów Górnych, mając długość 3,4 kilometra i różnicę wysokości wynoszącą 531 m.

reklama

Historia zaklęta w krajobrazie

Nazwa Połoniny Caryńskiej pochodzi od nieistniejącej już wsi Caryńskie, która leżała u jej podnóża. Zamieszkiwali ją Bojkowie, grupa etniczna rusińskiego pochodzenia, która przez wieki prowadziła tutaj życie zgodne z rytmem natury. Po II wojnie światowej wieś wyludniła się w wyniku akcji przesiedleńczych, w tym operacji „Wisła”.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Portal wBieszczady.pl to źródło informacji o Bieszczadach – odkryj szlaki turystyczne, noclegi, atrakcje, kulturę i historię. Zaplanuj z nami swoją podróż. Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama