Ważny punkt na mapie Ustrzyk Dolnych
Tężnia solankowa w Ustrzykach Dolnych została otwarta oficjalnie pod koniec kwietnia bieżącego roku, wpisując się na mapę gminy jako kolejny punkt uatrakcyjniający te tereny. Od początku założeniem projektu było przyciągniecie nowej grupy odbiorców, ale także korzystny wpływ na zdrowie mieszkańców i przebywających w Bieszczadach turystów. Ustrzycką tężnie tworzy bryła o małych rozmiarach, otoczona czterema ławkami. Konstrukcja drewniana powstała z tarniny śliwy o wymiarach 3,5 metra wysokości, 1,5 metra szerokości i 6 metrach długości. Ułożona jest w poziomie pod kątem, wypełniając szkielet konstrukcji, po której solanka spływa w obiegu zamkniętym. W górnej części konstrukcji nad tarniną śliwy, centralnie na środku, wzdłuż całej długości tężni znajduje się koryto główne.Jak informowały wówczas władze miasta, powstanie tężni solankowej było odpowiedzią na potrzeby mieszkańców, którzy na przestrzeni 6 miesięcy bardzo chętnie odwiedzali to miejsce. Wiele osób zwracało uwagę na uzdrowiskową siłę gminy.
Modernizacja źródełek mineralnych i budowa tężni
Źródełka mineralne to jedno z obowiązkowych punktów do odwiedzenia podczas pobytu w Lesku. Zwłaszcza teraz, gdy przeszło ono generalną rewitalizację, która sprawia, że cały teren zachwyca swoim wyglądem. W ramach prac zamontowano między innymi tężnie solankową.
Myślę, że budowa tężni to jeden z ciekawszych projektów społeczno-turystycznych, jakie wykonaliśmy w tej kadencji. Od samego początku cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, ale i turystów. Szczególnie korzystają z niej seniorzy i osoby cierpiące na schorzenia dróg oddechowych. Do tej pory do takiego obiektu musieli wyjeżdżać do sanatorium lub innych miast, a to wiązało się głównie z dodatkowymi kosztami w ich domowym budżecie
– mówi nam Adam Snarski, burmistrz Leska.
Jak przekazuje burmistrz, początkowo wystąpiły problemy z dostosowaniem aparatury pod kątem dozowania przepływu solanki, ale z biegiem czasu wszystko zaczęło funkcjonować w prawidłowy sposób. Ponadto przez okres funkcjonowania tężni nie zgłaszano większych problemów.
Przez cały czas dostajemy pozytywny odzew od mieszkańców i turystów. A często zdarza się, że i mieszkańcy sąsiednich gmin upodobali sobie to miejsce i regularnie je odwiedzają. Wiemy to chociażby z mediów społecznościowych, bezpośrednich rozmów i z naszego Centrum Informacji Turystycznej. Leskie źródełka stały się jednym z punktów programu wycieczek grup zorganizowanych, gdyż lokalni przewodnicy także upodobali sobie to miejsce
– dodaje Adam Snarski.
Tężnie solankową kończą swój sezon
Przez około pół roku, skorzystanie z tężni solankowej zarówno w Ustrzykach Dolnych, jak i Lesku będzie niemożliwe. Ich zamknięcie na okres najzimniejszych miesięcy w roku to standardowa procedura, mająca na celu utrzymać je w dobrej kondycji. Jak informują władze miast, tężnie zostaną ponownie uruchomione na wiosnę.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.