Wysokie temperatury pod koniec stycznia i na początku lutego sprawiły, że w świecie zwierząt mamy pierwsze oznaki wiosny. W ostatnim czasie można zauważyć większą aktywność bieszczadzkich niedźwiedzi, które zaczęły opuszczać swoje gawry. Na tropy jednego z osobników trafił Maciej Szpiech, nadleśniczy Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne.
Nie będzie wielką niespodzianką jak poinformuję, że przy odwilży i wysokiej, jak na tą porę roku, temperaturę niedźwiedzie znowu wybrały się na spacer
– zauważył Maciej Szpiech.
Ślad uwieczniony na nagraniu i opublikowany w mediach społecznościowych Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne, wskazuje na to, że był to „solidny” drapieżnik.
Niedźwiedzie nie przesypiają całej zimy
Niedźwiedzie zaszywają się w swoich gawrach, gdy na zewnątrz zaczyna robić się coraz chłodniej. Sen może trwać od 3,5 do 7,5 miesięcy, jednak nie oznacza to, że drapieżniki przesypiają ciągiem tyle czasu i pozostają w swoich legowiskach do wiosny. Warto zauważyć, że ich sen nie jest pełnym letargiem, lecz bardziej przypomina naszą drzemkę. Zwierzęta są w stanie zasnąć nawet w sąsiedztwie dźwięków czy umiarkowanych hałasów. Jednak najgorsza dla nich jest gwałtowna zmiana.
Należy zachować ostrożność
Wszyscy miłośnicy gór powinni pamiętać, że niedźwiedzie wyczuwając obecność człowieka zazwyczaj unikają korzystania z wytyczonych tras, jednak należy wziąć pod uwagę apele i wędrując po górach nie schodzić z wytyczonych ścieżek. Głodny lub przestraszony niedźwiedź może być niebezpieczny dla ludzi – zwłaszcza w razie niespodziewanego spotkania lub w chwili, gdy uzna, że jego potomstwo jest zagrożone.PRZECZYTAJ TAKŻE: Był to niegdyś ważny zawód w Bieszczadach. Dzisiaj znika on z tutejszego krajobrazu
Niedźwiedzie brunatne to największe drapieżniki lądowe w Polsce. Jeden osobnik może osiągać nawet 2,5 metra długości, a ciężar jego ciała przekroczyć 300 kilogramów. Mimo dużych rozmiarów, na krótkich odcinkach niedźwiedź może biec z prędkością nawet 65 km/h. Potrafi też pływać i wspinać się wysoko w górach. Jest wszystkożerny, ale najczęściej zjada rośliny. Jego menu zmienia się w ciągu roku, późnym latem żywi się głównie malinami i owocami borówki czarnej (czarnej jagody).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.