reklama
reklama

Dwa lata temu na mapie turystycznej pojawiło się ważne miejsce. Dzisiaj zmierza tam rzesza osób

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Marek Zielonka

Dwa lata temu na mapie turystycznej pojawiło się ważne miejsce. Dzisiaj zmierza tam rzesza osób - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
53
zdjęć

Panorama z wieży widokowej na Holicy | foto Marek Zielonka

reklama
Udostępnij na:
Facebook
AktualnościMijają dwa lata od otwarcia wieży widokowej na Holicy – jednej z ciekawszych inwestycji turystycznych ostatnich lat w Bieszczadach. Usytuowana w paśmie Żukowa konstrukcja cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem odwiedzających region, oferując im dostępny i bezpieczny punkt obserwacyjny z widokiem na charakterystyczne elementy górskiego krajobrazu.
reklama

W lipcu 2023 roku, w niedalekiej odległości od Ustrzyk Dolnych, oficjalnie oddano do użytku wieżę widokową na Holicy. Obiekt ten, zlokalizowany w paśmie Żukowa, szybko zyskał popularność wśród turystów odwiedzających południowo-wschodnią część Podkarpacia. Z jednej strony przyciąga on swoją dostępnością i położeniem, z drugiej możliwością podziwiania rozległych panoram bez konieczności podejmowania wymagającej wędrówki.

Holica, na której posadowiono wieżę, wznosi się na wysokość 761 m n.p.m. i należy do tak zwanej Korony Ustrzyckich Gór, czyli projektu mającego na celu promocję lokalnych wzniesień. Sama wieża znajduje się w granicach Wschodniobeskidzkiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Przez ostatnie dwa lata obiekt ten był regularnie odwiedzany zarówno przez mieszkańców regionu, jak i turystów z całego kraju.

reklama

Konstrukcja dostosowana do krajobrazu

Projekt architektoniczny wieży zakładał harmonijne wpisanie się w naturalne otoczenie. Konstrukcja została wykonana głównie z drewna, natomiast stalowe elementy pomalowano w kolorze zbliżonym do barwy drewna, co pozwoliło na ograniczenie jej wizualnej ingerencji w krajobraz. Całość posadowiono na fundamencie z żelbetowej płyty, zapewniającej trwałość i bezpieczeństwo.

Wieża mierzy blisko 35 metrów i składa się z dwóch głównych poziomów widokowych – na wysokości 17 i 30 metrów. Najwyższy podest przykryty został czterospadowym dachem, na którym zainstalowano panele fotowoltaiczne. Jednocześnie na wieży może przebywać do 35 osób. Wejście na górę możliwe jest dzięki jednometrowej szerokości drewnianym schodom, pozwalającym na bezpieczny ruch turystów w obu kierunkach.

reklama

Panorama widoków na cztery strony świata

Z platform widokowych rozciąga się szeroka panorama na otaczające pasma i miejscowości. Od północy można dostrzec Ustrzyki Dolne oraz wzgórza Gór Słonnych. Kierując wzrok na zachód, widoczne są między innymi Wielki i Mały Król oraz Kamienna Laworta. Na wschodzie wznoszą się Gromadzyń i Orlik. Największe wrażenie na wielu odwiedzających robi widok w kierunku południowym. Choć samego Jeziora Solińskiego z wieży nie widać, to z łatwością dostrzec można jego północno-wschodnią część – Zatokę Teleśnicką – a dalej kolejne grzbiety gór Sanocko-Turczańskich. W dalszej perspektywie widoczne są charakterystyczne bieszczadzkie szczyty – od Gniazda Tarnicy i Halicza, przez Połoninę Caryńską i Wetlińską, aż po Smerek.

reklama

Fot. Marek Zielonka

Miejsce przyjazne turystom

Wieża jest zlokalizowana w sposób umożliwiający dogodny dojazd i podejście. Najczęściej wybierana przez odwiedzających trasa zaczyna się przy drodze prowadzącej z Ustjanowej Dolnej do Łobozewa i dalej w stronę Soliny. Z drogi krajowej nr 84 w Ustjanowej należy skręcić w kierunku Łobozewa. Po około 1,5 kilometra, po lewej stronie, znajduje się wyznaczony parking. Stamtąd wędrówka do wieży odbywa się wyszutrowaną ścieżką, miejscami o większym nachyleniu. Trasa liczy 4,5 kilometra i prowadzi przez teren odpowiedni zarówno dla pieszych, jak i rowerzystów. Dzięki dobremu przygotowaniu szlaku, możliwy jest również przejazd wózkiem dziecięcym. Przejście w jedną stronę zajmuje średnio około godziny i dziesięciu minut.

reklama

Na miejscu, oprócz wieży, odwiedzający mogą skorzystać z drewnianej wiaty z zadaszeniem, ławkami i miejscem na ognisko. Dostępne są również tablice informacyjne.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
logo