O sowieckim mordzie na polskich oficerach świat dowiedział się 13 kwietnia 1943 roku. Z uwagi na 80. rocznicę tego wydarzenia, delegacja Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej oddała hołd ofiarom zbrodni przeciwko ludzkości.
Masowe mordy na polskich obywatelach
NKWD na zlecenie najwyższych władz ZSRR dokonało masowych mordów na polskich obywatelach. Zginęło około 22 tysięcy osób. Wszyscy byli mordowani strzałem w tył głowy. Miało to miejsce w Katyniu, Charkowie, Twerze, Kijowie. Wśród bestialsko zabitych byli służący w wojsku duchowni. 3 kwietnia pierwszy transport więźniów z obozu w Kozielsku do stacji Gniazdowo. Stamtąd jeńcy byli przewożeni autobusami więziennymi do lasu katyńskiego, gdzie byli mordowani strzałem w tył głowy.4 kwietnia miał miejsce pierwszy transport więźniów z Ostaszkowa. Jeńcy, głównie funkcjonariusze policji, byli rozstrzeliwani w Obwodowym Zarządzie NKWD w Kalininie (obecnie Twer), z kolei dzień później w Charkowie rozstrzelano więźniów z obozu w Starobielsku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.