reklama

Czerwone tyczki na szlakach w Bieszczadach. Mogą one zapobiec wielu tragediom

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Dorota Krynicka

Czerwone tyczki na szlakach w Bieszczadach. Mogą one zapobiec wielu tragediom - Zdjęcie główne

foto Dorota Krynicka

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościWędrując górskimi szlakami w Bieszczadach, szczególnie w rejonie połonin, powyżej górnej granicy lasu, można zauważyć charakterystyczne czerwone tyczki. Te specjalne oznaczenia zimowe odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa i w wielu kryzysowych sytuacjach mogą okazać się nieocenioną pomocą. Jak właściwie korzystać z tych znaków w razie potrzeby?
reklama

Kilka lat temu, z myślą o poprawie bezpieczeństwa osób korzystających z tras turystycznych na obszarze Bieszczadzkiego Parku Narodowego, szczególnie w wymagających warunkach zimowych, wprowadzono system specjalnego oznakowania szlaków. W rejonach połonin, powyżej górnej granicy lasu, zamontowano czerwone tyczki o wysokości 250 centymetrów, wyposażone w tabliczki z numerami. Na terenie parku rozmieszczono około 600 takich oznaczeń, które stanowią istotny element zabezpieczenia turystów.

Tyczki wyznaczają przebieg szlaku i są oznaczone numerami przypisanymi do konkretnych lokalizacji GPS. Koordynaty każdej z nich zostały udostępnione Górskiemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu, które jako pierwsze reaguje w przypadku wypadków w górach.

reklama

W razie wypadku wystarczy podać numer najbliższej tyczki, a ratownicy będą wiedzieli, gdzie się znajdujecie

– informuje GOPR Bieszczady.

Ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zwracają uwagę, że w sytuacjach stresowych turyści często zapominają nazwy szczytów, które planowali zdobyć, mylą ich nazwy lub nie potrafią określić koloru szlaku. W takich przypadkach zimowe oznakowanie w postaci tyczek staje się nieocenioną pomocą, szczególnie w warunkach mgły czy ograniczonej widoczności, wskazując właściwy przebieg ścieżki. Jednakże przed wyruszeniem w góry należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Kluczowe jest posiadanie w pełni naładowanego telefonu komórkowego z zainstalowaną darmową aplikacją „Ratunek”, która umożliwia szybkie wezwanie pomocy i dostarcza ratownikom dokładne informacje o naszej lokalizacji. W sytuacjach awaryjnych można również skorzystać z numeru ratunkowego GOPR: 601 100 300.

reklama

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama