Zima 2018 roku w Polsce była wyjątkowo surowa, a jedną z miejscowości, która odnotowała najniższe temperatury, były Stuposiany. Wówczas o godzinie 06:00 termometry w tej bieszczadzkiej wsi wskazały aż -28,7 stopni Celsjusza. Taki wynik stał się nowym rekordem, bowiem wcześniejszy tej zimy wynosił -26,2 stopni Celsjusza i został ustanowiony kilka dni wcześniej w Gołdapi na Mazurach. Doniesienia wskazywały także, że lokalnie w Stuposianach temperatura mogła spaść nawet do -30 stopni Celsjusza, choć dane te pozostają nieoficjalne.
Wydarzenie to wywołało szerokie zainteresowanie mediów. Tomasz Wasilewski, ówczesny meteorolog TVN24, zwrócił uwagę, że choć mrozy te mogą szokować mieszkańców innych regionów Polski, w Bieszczadach takie warunki są czymś, na co miejscowi są dobrze przygotowani.
Mieszkańcy zimy się nie boją
Pomimo „ekstremalnych” warunków, życie w Stuposianach tego dnia toczyło się niemal bez zakłóceń. Jak sześć lat temu w rozmowach z dziennikarzami podkreślali mieszkańcy, przywykli do takich temperatur i nie robią one na nich większego wrażenia. Jedynym problemem były chwilowe trudności z dojazdem autobusów we wczesnych godzinach porannych – sytuacja szybko się jednak unormowała, a od około godziny 09:00 wszystko wróciło do codziennego rytmu.
Normlanie kursowały autobusy, sklepy są otwarte, nie ma więc żadnego problemu z kupnem żywności. Przy okazji mieliśmy piękne zimowe widoki
– mówiła wówczas jedna z mieszkanek.
Historyczne rekordy zimna w Bieszczadach
Stuposiany dołączyły do grona miejsc w Polsce, które zapisały się na kartach historii jako tak zwane „bieguny zimna”. Co ciekawe, absolutny rekord temperatury na Podkarpaciu został ustanowiony niemal sto lat wcześniej – 11 lutego 1929 roku w Siankach, gdzie termometry pokazały aż -40,1 stopni Celsjusza. Wśród innych miejscowości w Bieszczadach, które odnotowały ekstremalne mrozy, znajdują się:
- -40,1 stopni Celsjusza – Sianki, 11 lutego 1929 roku,
- -38,4 stopni Celsjusza – Brzegi Dolne, 28 lutego 1963 roku,
- -37,1 stopni Celsjusza – Stuposiany, 28 grudnia 1996 roku,
- -36,8 stopni Celsjusza – Ustrzyki Górne, 25 grudnia 1961 roku,
- -35,6 stopni Celsjusza – Komańcza, 25 grudnia 1961 roku.
Ekstremalne zimowe warunki to jednak nie tylko wyzwanie, ale i zagrożenie. Podczas zim 2018 roku w całej Polsce odnotowywano przypadki śmiertelnych wychłodzeń i zaczadzeń.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.