W dniach 29–30 października odbył się drugi etap naboru do Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, podczas którego kandydaci sprawdzali swoje umiejętności i wiedzę. Do egzaminów przystąpiło 61 osób, które pod czujnym okiem specjalnie powołanej komisji egzaminacyjnej przechodziły testy z wiedzy ogólnej, języka obcego, a także sprawności fizycznej. Test ten oceniał szybkość, wytrzymałość, siłę, zwinność oraz koordynację kandydatów. Proces rekrutacyjny zakończyła rozmowa kwalifikacyjna, podczas której kandydaci mogli zaprezentować swoje mocne strony oraz umiejętności interpersonalne.
Osoby, które zdobyły wymaganą liczbę punktów, będą jeszcze musiały przejść badanie psychofizjologiczne (wariograf), a także uzyskać orzeczenie lekarskie. Po spełnieniu tych warunków nowe osoby zasilić mają szeregi Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, stając się częścią „Bieszczadzkiej Watahy”.
Przyjęcia w 2024 roku
W 2024 roku Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej zaplanował przyjęcie 200 nowych funkcjonariuszy. Dotychczasowe wcielenia miały miejsce w styczniu, maju oraz we wrześniu, a kolejne planowane jest na grudzień. Rekrutacja była prowadzona w sposób ciągły, umożliwiając kandydatom dołączanie w wyznaczonych terminach przyjęć.Każdy zainteresowany służbą w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej musiał złożyć dokumenty osobiście w oddziale przy ulicy Mickiewicza 34 w Przemyślu. Tylko osoby, które pozytywnie przeszły wszystkie etapy rekrutacyjne, miały szansę rozpocząć wymagające szkolenie podstawowe oraz praktykę w wyznaczonym ośrodku szkoleniowym Straży Granicznej.
Kryteria i etapy rekrutacji
Kandydat na funkcjonariusza Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej musi spełniać szereg wymogów formalnych. Służba w Straży Granicznej dostępna jest wyłącznie dla obywateli polskich o nieposzlakowanej opinii, którzy są pełnoletni, posiadają pełnię praw publicznych, nie byli karani oraz wykazują zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacji uzbrojonej. Wymagane jest co najmniej średnie wykształcenie lub średnie branżowe oraz gotowość do podporządkowania się specyficznej dyscyplinie służbowej.Etapy postępowania kwalifikacyjnego obejmują:
- Test wiedzy ogólnej i języka obcego – weryfikacja poziomu wiedzy i kompetencji językowych.
- Test sprawności fizycznej – ocena zdolności motorycznych i koordynacyjnych.
- Badanie psychofizjologiczne – test wariograficzny sprawdzający odporność na stres i wiarygodność kandydata.
- Komisja lekarska – wydanie orzeczenia o zdolności do służby.
Warunkiem pozytywnego przejścia rekrutacji jest uzyskanie minimum 12 punktów w teście kwalifikacyjnym, spełnienie wymagań fizycznych oraz psychicznych, a także rękojmia przestrzegania tajemnicy służbowej. Straż Graniczna szczególnie docenia kandydatów, którzy ukończyli szkołę średnią o profilu przydatnym w funkcjonowaniu SG lub posiadają odpowiednie kursy i szkolenia, takie jak udzielanie pierwszej pomocy czy uprawnienia instruktora strzelectwa. Dodatkowym atutem jest doświadczenie w innych służbach, znajomość języków obcych oraz posiadanie prawa jazdy kategorii B lub A.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.