Reklama

Wypalanie traw. "Tradycja" groźna dla środowiska naturalnego, ludzi i zwierząt!

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Jacuś Bis

Wypalanie traw. "Tradycja" groźna dla środowiska naturalnego, ludzi i zwierząt! - Zdjęcie główne

Strażacy walczą z płonącymi trawami | foto Jacuś Bis

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Od wielu lat przełom zimy i wiosny jest czasem nielegalnego wypalania traw. Skutkuje to powstawaniem wielu pożarów. Żaden region Polski nie jest wolny od tego procederu.

Niestety już w kolejnym pokoleniu rolników, także w Bieszczadach, panuje przekonanie, że wypalanie traw użyźnia glebę, niszczy chwasty  i oszczędza czas. I choć już dawno udowodniono, że po takim wypale gleba jest wyjałowiona, a nasiona chwastów zostają, to ta, mało chlubna tradycja, nie zanikła.

Wypalający nie myślą o tym, że w pożarze ginie całe życie giną  owady, pajęczaki, ślimaki, płazy, gady i ssaki. Zwierzęta  absolutnie nie mają szans z ogromem ognia.

Ale ta praktyka  prowadzi też do powstania szeregu zagrożeń dla życia i zdrowia człowieka. Palące się w niekontrolowany sposób suche pozostałości roślinne mogą stanowić poważne zagrożenie pożarowe, jeśli w pobliżu znajdują się lasy, budynki mieszkalne lub gospodarcze albo zakłady przemysłowe.


Wypalający nie myślą o tym, że w pożarze ginie całe życie giną  owady, pajęczaki, ślimaki, płazy, gady i ssaki. Zwierzęta  absolutnie nie mają szans z ogromem ognia.

Ale ta praktyka  prowadzi też do powstania szeregu zagrożeń dla życia i zdrowia człowieka. Palące się w niekontrolowany sposób suche pozostałości roślinne mogą stanowić poważne zagrożenie pożarowe, jeśli w pobliżu znajdują się lasy, budynki mieszkalne lub gospodarcze albo zakłady przemysłowe.

Unoszący się dym może również spowodować zagrożenie na drodze, wynikające z nagłego i niespodziewanego ograniczenia widoczności uczestnikom ruchu.

Ryzyko, jakie niesie ze sobą wypalanie traw na łąkach i nieużytkach rolnych, jest ogromne. Nieuwaga, nagła zmiana kierunku wiatru lub niekorzystne ukształtowanie terenu mogą spowodować pożar, którego opanowanie możliwe będzie jedynie przez jednostkę Państwowej Straży Pożarnej. 

WYPALANIE TRAW JEST ZABRONIONE!

Zwalczanie powyższego procederu stanowiącego niewątpliwie naruszenie porządku prawnego jest jednym z zadań Policji, która jest zobowiązana jest do ochrony życia i zdrowia ludzi oraz mienia przed bezprawnymi zamachami naruszającymi te dobra, a także wykrywania przestępstw i wykroczeń oraz ścigania ich sprawców. Tym samym Policja „z urzędu” reagować będzie na wszelkie przejawy łamania obowiązującego prawa.  

Zgodnie z art. 124 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 2020 r. poz.55) „zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”.

Przy czym dla wzmocnienia cytowanego zakazu, ustawodawca przewidział przepis karny określony w art. 131 pkt 12 „kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary - podlega karze aresztu albo grzywny”.

Należy również wskazać przepis art. 30 ust. 3 pkt. 1 – 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz.U. z 2020 r. poz. 1463, z późn. zm.), zgodnie z treścią którego „w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:

- rozniecenia ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego

- korzystania z otwartego płomienia

- wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych


Za naruszenie przepisów przeciwpożarowych grożą surowe sankcje

Wyczerpanie znamion wykroczenia z art. 82 § 1 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz.U. z 2021 r. poz. 281) zagrożone jest karą aresztu (od 5 do 30 dni), grzywny (od 20 do 5000 zł) albo nagany.

Natomiast sprawca przestępstwa z art. 163 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz.U. z 2020 r. poz. 1444, z późn. zm.) sprowadzający „zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10” – w przypadku śmierci człowieka lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu wielu osób, sprawca podlegać będzie karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

W kontekście analizowanej problematyki istotny wydaje się również zapis art. 181 § 1 Kodeksu karnego sankcjonujący przypadki spowodowania zniszczeń w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, których to sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Pamiętajmy! Za większość pożarów traw i nieużytków rolnych odpowiedzialny jest człowiek ! Widzisz pożar? Alarmuj! Reaguj! Dzwoń pod numer alarmowy 112!

źródło: Biuro Prewencji KGP

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy