reklama
reklama

Wieś na końcu Polski. Przed II wojną światową [FOTO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dziś wracamy do przeszłości. Gdy wybierzecie się na wycieczkę do "bieszczadzkiego worka", ścieżką "W Dolinie Górnego Sanu", dotrzecie do miejsca, gdzie tylko miejsce po cerkwi i grób hrabiny przypominają, że kiedyś była tu wieś.
reklama

Dziś wracamy do przeszłości za sprawą pocztówek i zdjęć z archiwum Pawła Kusala z Leska. Oglądamy na zdjęciach dawną, przedwojenną wieś Sianki, która wtedy jeszcze była zamieszkała. Dziś jest celem wycieczek pieszych i biegowych w kierunku źródeł Sanu.

 

Sianki to miejscowość powstała ok. 1565 r. przez Kmitów. Swoją nazwę wzięła od źródeł Sanu, u którego źródeł została założona. Ostatnimi jej właścicielami, od początku XVIII w. do 1939 r. była rodzina Stroińskich. Pod koniec XIX w. wieś liczyła 355 mieszkańców różnych narodowości i wyznań, a pod koniec lat trzydziestych ubiegłego wieku nawet 1500 mieszkańców.

 

Od 1772 r. do 1918 roku wieś znajdowała się pod zaborem, w austriackiej Galicji. Od 17 września 1939 r. Sianki były wsią graniczną pomiędzy Niemcami a ZSRR. Od 1951 r. zostały podzielone pomiędzy Polskę a Ukrainę.

 

Przed II wojną światową wieś była również znanym ośrodkiem narciarskim i turystycznym. Działały tu schroniska, pensjonaty i restauracje. Była skocznia narciarska i tor saneczkowy. Wieś cieszyła się świetnością, oferując około 2000 miejsc noclegowych Ciekawostką jest, że w 1936 r. rozegrane zostały tu pierwsze najstarsze Mistrzostwa Polski klubów robotniczych. 

 

Obecnie w tym miejscu, po polskiej stronie wsi, możemy zobaczyć pozostałości po cerkwi oraz nagrobki Klary i Franciszka Stroińskich - ostatnich właścicieli tych terenów. Zrekonstruowano też w 1993 r. mury kaplicy. To miejsce nazywane jest "Grobem Hrabiny".

 

Wieś Sianki została po II wojnie światowej całkowicie wysiedlona. Po Polskiej stronie nie jest teraz zamieszkana, natomiast po drugiej stronie Sanu, w ukraińskich Siankach, toczy się życie. Mieszka tam około 550 mieszkańców, jest dworzec kolejowy na linii Użohrod - Lwów (zobacz aktualne zdjęcie w galerii).  

 

Do sianek dojdziesz ścieżką przyrodniczo - historyczną "W Dolinie Górnego Sanu", o której piszemy na naszym portalu. Ścieżkę możecie zwiedzać również z aplikacją na telefon.

 

współpraca: Strona Paweł Kusal

 

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama