Reklama

1 miliard złotych chce wydać rząd na pomoc dla gmin górskich dotkniętych przez wprowadzone restrykcje pandemiczne.

Opublikowano: 11 stycznia 2021 15:35
Autor: Asia Paś | Zdjęcie: Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

wiadomosci Jarosław Gowin na dzisiejszej konferencji prasowej przedstawił plan pomocy dla gmin górskich

Wsparcie dla samorządów ma być realizowane w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Na pomoc może liczyć ponad 200 gmin położonych na terenach górskich. Całkowita kwota przeznaczona przez rząd na ten cel wynosi 1 mld zł,  tym 700 mln na inwestycje i ok. 300 mln na utracone dochody wynikające z umorzeń należności od przedsiębiorców.

W ramach programu pomocowego gminy górskie będą mogły skorzystać zarówno z dopłat z tytułu utraconych przez gminę dochodów , jak i z wsparcia inwestycji w gminach. 

Pierwsza forma wsparcia dotyczy dofinansowania  utraconych przez gminę dochodów z powodu  umorzeń, jakie gminy będą mogły zastosować wobec swoich przedsiębiorców np. zwolnienia z podatku od nieruchomości.  Dofinansowanie z programu dla jednej gminy ma wynieść 80 proc. utraconych dochodów.

Druga forma pomocy dotyczyć ma dofinansowania w wysokości 40 procent średniorocznej wartości wydatków na inwestycje w latach 2016-2020.  Kwota dofinansowania z tego tytułu nie może przekroczyć 8 mln zł na jedną gminę. Podstawą wyliczenia wysokości wsparcia mają być wydatki poniesione przez gminę na inwestycje w latach 2016-2020.

Podczas konferencji prasowej wicepremier Jarosław Gowin powiedział, że rząd nie wyklucza uruchamiania kolejnych instrumentów wspierających branżę turystyczną.

Premier Gowin mówił też:

Będziemy jako rząd monitorować sytuację we wszystkich samorządach, szczególnie samorządach turystycznych. Jeżeli w przyszłości będzie potrzeba podjąć następne kroki umożliwiające restart gospodarczy branży turystycznej, a z całą pewnością takie kroki będą niezbędne, to wówczas będziemy uruchamiać kolejne, odpowiednio wycelowane instrumenty. Pomoc dla gmin górskich powinna być uchwalona przez rząd na początku lutego. Wtedy samorządy będą miały kilka tygodni, żeby o nią wystąpić.

Podstawowe pytanie brzmi : które gminy skorzystają z tego wsparcia?

Wsparciem mają zostać objęte gminy, które spełniają jedno z poniższych kryteriów:

 - w całości leżą w obrębie następujących makroregionów: Sudety Wschodnie, Sudety Zachodnie, Sudety Środkowe, Beskidy Zachodnie, ObniżenieOrawsko-Podhalańskie, Łańcuch       Tatrzański, Beskidy Środkowe, Beskidy Lesiste

 - przecinają się z granicą wyżej wymienionych makroregionów i jednocześnie w ich obrębie znajdują się obszary o wysokości co najmniej 500 m n.p.m.;

 - leżą w obrębie mezoregionów: Masyw Ślęży i Góry Świętokrzyskie, w obrębie których znajdują się obszary o wysokości co najmniej 500 m n.p.m.;

 - przecinają się z granicą wyżej wymienionych makroregionów, ale w ich obrębie nie znajdują się obszary o wysokości co najmniej 500 m n.p.m.;

 - przynajmniej część znajduje się w odległości do 10 km od granicy wymienionych makroregionów i jednocześnie w ich obrębie znajdują się obszary o wysokości co najmniej 500 m     n.p.m.;

 - nie znajdują się w obrębie wymienionych makroregionów, ale w całości lub prawie w całości otoczone są przez gminy górskie, wyodrębnione na podstawie powyższych kryteriów,     czyli gminy miejskie: Świdnica i Dzierżoniów oraz gmina wiejska Besko.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.