reklama

Źródło Sanu. A gdzie to jest? Wędrówka w głąb Bieszczadów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agnieszka Skucinska

Źródło Sanu. A gdzie to jest? Wędrówka w głąb Bieszczadów - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
31
zdjęć

Drogowskaz Źródła Sanu | foto Agnieszka Skucinska

Udostępnij na:
Facebook
Warto zobaczyćŹródło Sanu - w rzeczywistości do dzisiaj nikt jednoznacznie nie określił miejsca, z którego wypływa San. Wytyczony szlak turystyczny, który prowadzi na sam koniec Polski, do źródeł Sanu tak naprawdę kończy się przy umownym źródle.
reklama

Każda rzeka rozpoczyna swoją podróż w obszarze źródliskowym, gdzie z pozoru niepozorne strumienie, stopniowo łączą się tworząc coraz większy nurt. W naukowym określeniu początku rzeki, zwraca się uwagę na jej najwyżej położony odcinek, który przewodzi największą ilość wody i ma największą długość.

To właśnie ten odcinek określa się mianem źródła rzeki, stanowiącego zarówno jej początek geograficzny, jak i symboliczny – miejsce, gdzie historia wodnego żywiołu bierze swój początek.

Wytik r. Sian

W Bieszczadach, po stronie ukraińskiej, ale jeszcze w linii granicy stoi obelisk z napisem Wytik Riky Sian. Istotnie, blisko jego podnóża wybija źródełko. Prawdopodobnie nie jest to jednak początek Sanu. Za główne uznali je w 1966 r. geografowie z Uniwersytetu Lwowskiego, ale niewątpliwie jest ono tylko jednym ze źródeł. Z przytwierdzonej do obelisku tablicy dowiadujemy się, że długość Sanu to 444 km, a wysokość na której pojawia się źródełko to 950 m n.p.m. 

reklama

Długość rzeki San na przestrzeni lat była przedmiotem różnych obliczeń. W XIX wieku uważano, że rzeka mierzy 399 km. Kolejne pomiary wykazywały, że San ma długość 443,4 km, chociaż często przytaczano liczbę 444 km - zapewne głównie z powodu łatwości zapamiętania tego ciągu cyfr – trzech czwórek. Najnowsze, dokładne pomiary podają długość rzeki San na 457,76 km.

Informacja umieszczona na obelisku o "oficjalnym" źródle Sanu, położonym na wysokości 950 m n.p.m., sugeruje inne możliwe umiejscowienie początku rzeki — w rejonie kulminacji szczytu Piniaszkowego, który wznosi się na wysokość 960 m n.p.m. Tymczasem źródło, przy którym znajduje się obelisk, umiejscowione jest znacznie niżej, na wysokości około 880 m n.p.m., co dodatkowo podkreśla różnice w lokalizacji źródeł rzeki.  Wskazywałoby to na to, że obelisk jest symboliczny. 

reklama

Strzałką jest zaznaczone źródełko/fot. Agnieszka Skucińska

Gdzie jest źródło Sanu?

Według przedwojennych polskich kartografów, źródło Sanu znajduje się nieco bardziej na wschód, prawdopodobnie na południowo-wschodniej stronie szczytu Piniaszkowy, który wznosi się na wysokość 960 metrów, w lesie Rubań. Zarówno na mapach z okresu przedwojennego, jak i na współczesnych, źródło to jest zaznaczone jako punkt, z którego wypływa rzeka.

reklama

Wojciech Krukar, geograf, przewodnik górski oraz autor map i przewodników turystycznych, wykładowca na uczelni PANS w Krośnie (dawniej KPU), zidentyfikował inne, możliwe źródło Sanu. Według niego znajduje się ono na południowym krańcu ukraińskich Sianek, przy ujęciu wody pod wzgórzem Diwka, u stóp Przełęczy Użockiej. Podobne spostrzeżenia miał Mieczysław Orłowicz, który w powojennym przewodniku opisał, że le San sięga licznymi źródłami Przełęczy Użockiej i Opołonka. Woda wypływająca w tym regionie już przed wojną była uznawana za jedno z źródeł rzeki San.

Gdziekolwiek jednak jest prawdziwe źródło Sanu, to naprawdę warto wybrać się na wyprawę do umownego źródła.

reklama

Jak dotrzeć do umownego źródła Sanu?

Do umownego źródła Sanu dotrzemy z parkingu w Bukowcu, gdzie należy zostawić samochód. Stąd wędrówka prowadzi wytyczonym szlakiem "W dolinie górnego Sanu". Po drodze koniecznie zboczcie z trasy odwiedzając Beniową. Podczas dalszej wędrówki, w Siankach, traficie na podmurówkę dworu Stroińskich, a dalej na Grób Hrabiny. Wędrując lekko pod górę w kierunku źródła Sanu, na wzgórzu Wierszek, znajduje się punkt widokowy z tablicą, na której jest opisana panorama.  Zobaczycie stąd ukraińskie Sianki i bardzo możliwe, że usłyszycie i zobaczycie pociąg jadący po Przełęczy Użockiej.

Długość trasy: Około 6-7 godzin pieszo; czas można znacząco skrócić, korzystając z roweru do wiaty BdPN.

Zalecenia dotyczące wyprawy:

  1. Rower - jeśli masz możliwość, zabierz rower, aby pokonać część trasy szybciej i bez większego wysiłku. Idealnie sprawdzi się rower górski ze względu na (miejscami) dosyć kamieniste podłoże. Droga jest utwardzona.  
  2. Prowiant - zaopatrz się w wystarczającą ilość jedzenia i wody. Po drodze nie ma możliwości kupienia czegokolwiek. 
  3. Odpowiednie ubranie - warunki pogodowe mogą być zmiennie, dlatego weź ze sobą odzież dostosowaną do pogody, w tym wodoodporną kurtkę i dodatkowe warstwy ubrań na chłodniejsze dni. Po drodze jest tylko jedna zadaszona wiata. 
Sprawdzenie warunków pogodowych:

  • Przed wyruszeniem na trasę koniecznie sprawdź prognozę pogody. W górach pogoda może szybko się zmieniać, więc warto być przygotowanym na wszelkie warunki.
Bezpieczeństwo:

  • Trasa nie jest wymagająca, ale jest długa prowadzi przez odosobnione tereny, więc nie zapomnij zabrać ze sobą telefonu komórkowego z naładowaną baterią i ewentualnie przenośnego ładowarki. Ale ostrzegamy! Wyłącz dane komórkowe na czas wędrówki bo drodze złapie Cię roaming ukraiński, a to wiąże się z wysokimi opłatami. 
  • Informuj kogoś o swoich planach i przewidywanym czasie powrotu.
Podróż do źródeł Sanu to wspaniała przygoda dla amatorów długich pieszych wędrówek oraz miłośników natury. Pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu i świadomości zmieniających się warunków, wówczas będziesz cieszyć się bezpieczną i satysfakcjonującą wyprawą. 

Dalej droga prowadzi już do Źródeł Sanu. Powrót tą samą drogą.  

 

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Portal wBieszczady.pl to źródło informacji o Bieszczadach – odkryj szlaki turystyczne, noclegi, atrakcje, kulturę i historię. Zaplanuj z nami swoją podróż. Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama