Reklama

Reklama

Sianki. Przedwojenny kurort.

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Bieszczadzkie ciekawostki

Reklama

Niestety II wojna światowa i powojenne działania sprawiły, że Sianki zostały podzielone między Polskę, a radziecką Ukrainę. Mieszkańców polskiej strony wysiedlono, a zabudowania spalono. Dziś przez teren dawnych Sianek prowadzi szlak do źródeł Sanu.

Rozkwit Sianek zaczął się od 1905 roku. To wtedy w Siankach zbudowano dworzec przy linii kolejowej łączącej Użhorod z Samborem. W Siankach i Sokolikach Górskich zaczęły wówczas działać stacje i schroniska turystyczne.

Już wtedy dokonywano pieszych i narciarskich wejść na bieszczadzkie szczyty. W turystycznych kronikach odnotowano, że w marcu 1907 roku czterej lwowscy turyści: Maksymilian Dudryk, Tadeusz Kossowicz, Ludwik Pręgowski i Tadeusz Wilusz weszli na nartach z Sianek na szczyt Opołonka.

To może Cie zainteresować: Grób Hrabiny w Siankach

Podchodzili w wysokim kopnym śniegu, ale już po 5 godzinach stanęli na szczycie. Niestety warunki sprawiły, że nie podjęli już wyzwania dojścia w rejon Halicza, stanowiącego wówczas najważniejszy cel dla turystów wypoczywających w Sokolikach i Siankach.

Dwa lata później, 20 marca 1909 roku, Zygmunt Klemensiewicz i Tadeusz Smoluchowski odbyli historyczny rajd, pokonując w ciągu 10 godzin zaśnieżone stoki Rozsypańca i Halicza, po czym przez Kińczyk Bukowski zjechali do Sokolików Górskich.

Sianki. Modny kurort zimowy

Od lat 20 XX wieku senna niegdyś wieś przekształciła się w znany kurort. Powstało tu między innymi Schronisko Przemyskiego Towarzystwa Narciarskiego, dom Kolonii Wakacyjnych czy stacja turystyczno-narciarska Genowefy Stefańskiej.

Wczasowicze mogli skorzystać ze skoczni narciarskiej czy toru saneczkowego. Były też korty tenisowe i boiska. Turyści mogli się posilić w licznych restauracjach.

Wtedy Sianki zamieszkiwało na stałe około 1500 osób, a miejsc noclegowych przygotowano dla 2000 gości. Oprócz infrastruktury typowo turystycznej w miejscowości znajdowały się sklepy, piekarnia, poczta i posterunek policji. Wierni dwóch obrządków mieli do dyspozycji kościół i dwie cerkwie. 

Historia okrutnie obeszła się z Siankami, tak jak z wieloma bieszczadzkimi wioskami. Dziś ich urok możemy podziwiać jedynie na starych zdjęciach i pocztówkach. Dobrze, że chociaż one zostały.

[Best_Wordpress_Gallery id="99" gal_title="Sianki. Przedwojenny kurort"]

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy