reklama
reklama

Domowy podkarpacki pasztet wieprzowo - drobiowy

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Asia Paś

Domowy podkarpacki pasztet wieprzowo - drobiowy - Zdjęcie główne

foto Asia Paś

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Smaki Podkarpacia Domowy pasztet bije na głowę wszystkie kupne pasztety. A naprawdę nie jest trudno go zrobić. Mamy dla Was przepis na domowy pasztet od gospodyni ze Stańkowej
reklama

Kuchnia dawnych Bieszczadów była biedna. Bojkowie czy Łemkowie nie jadali zbyt często mięsa, a potrawy były przygotowywane głównie ze zbóż, kapusty, ziemniaków i kaszy.

Inna sytuacja była pozostałej części Podkarpacia. Tu jednak w kuchni używano zdecydowanie więcej składników i trochę częściej jadano mięso, choś w biedniejszych domach też od święta. Dziś chcemy Was zachęcić do upieczenia pasztetu według przepisu z Podkarpacia.


Ojczyzną wszelkiego rodzaju pasztetów jest Francja. Stamtąd trafiły na polskie królewskie dwory, a z biegiem lat zawitały na stół prawie każdego Polaka. Trafiły też oczywiście na Podkarpacie. Mamy dziś dla Was przepis na pasztet wieprzowo - drobiowy od gospodyni ze Stańkowej.

Składniki:

 0,5 kg mięsa wieprzowego (łopatka, szynka, karkówka)

 0,5 kg mięsa drobiowego

 0,2 kg surowgo boczku

 0,3 kg g wątróbki drobiowej

 3 jajka

 3 średnie cebule

 1 marchewka

 1 pietruszka

 kawałek selera

 2 liście laurowe

 3 ziarenka ziela angielskiego

 sól, pieprz do smaku

 olej lub masło do wysmarowania keksówki

 bułka tarta do obsypania keksówki

Wykonanie:

Zagotowujemy osoloną wodę, dodajemy włoszczyznę i mięso pokrojone na mniejsze kawałki. Gotujemy do miękkości mięsa ok. 1 godzinę. Mięso  i warzywa studzimy. W tym czasie oczyszczoną wątróbkę smażymy. Dodajemy do niej pokrojone w piórka cebule i smażymy aż cebula się zeszkli.

Wystudzone mięso wraz z warzywami i wątróbką z cebulą dwukrotnie mielimy. Dodajemy 3 jajka, pół szklanki bulionu z gotowania mięsa, sól i pieprz do smaku. Całość dokładnie mieszamy przez kilka minut.

Keksówkę smarujemy masłem lub olejem i oprószamy bułką tartą. Wkładamy wyrobioną masę, wyrównujemy wierzch i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180°C. Pieczemy 60 - 80 minut.

Kiedyś taki pasztet jadano na ciepło na obiad; z sosem i ziemniakami albo kaszą. Teraz pasztety je się głównie na zimno. Pyszny jest chleb domowy z pasztetem i domowymi kiszonymi ogórkami. Smacznego!

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama