reklama
reklama

Nowy kierunek edukacyjny w Lesku. Powstaje klasa wojskowa i mundurowa [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Kamil Mielnikiewicz

Nowy kierunek edukacyjny w Lesku. Powstaje klasa wojskowa i mundurowa [WIDEO] - Zdjęcie główne

Zespół Szkół Technicznych i Artystycznych w Lesku | foto Kamil Mielnikiewicz

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Powiat leskiZespół Szkół Technicznych i Artystycznych w Lesku wzbogaca swoją ofertę edukacyjną o dwa nowe profile: klasę mundurową i klasę wojskową. To efekt skutecznych działań władz Powiatu Leskiego, które pozyskały zgodę zarówno Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, jak i Ministerstwa Obrony Narodowej. Inicjatywa odpowiada na aktualne potrzeby edukacyjne i społeczne młodzieży, stawiając na nowoczesne kształcenie w obszarze obronności.
reklama

W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie młodych ludzi służbą mundurową i obronnością, Zespół Szkół Technicznych i Artystycznych w Lesku uruchamia dwa nowe profile edukacyjne. Decyzja ta nie jest przypadkowa — jak podkreśla Wiesław Kuzio, wicestarosta leski, projekt zyskał akceptację na szczeblu rządowym.

Aplikowaliśmy o klasę mundurową, ale także o klasę wojskową. Muszę dopowiedzieć, że nie tylko na klasę mundurową dostaliśmy zgodę z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, ale także otrzymaliśmy zgodę na utworzenie klasy wojskowej od Ministerstwa Obrony Narodowej. To dla nas bardzo duży sukces

– powiedział portalowi wBieszczady.pl Wiesław Kuzio.

reklama

W nowym roku szkolnym szkoła zaoferuje uczniom nie tylko standardowy program nauczania ogólnego, lecz także zajęcia specjalistyczne przygotowujące do pracy w służbach mundurowych i wojskowych. Inicjatywa wpisuje się w szerszy kontekst społeczno-polityczny i ma na celu kształtowanie świadomości obronnej młodzieży.

Praktyczne przygotowanie i nowoczesna infrastruktura

Wicestarosta podkreśla, że szkoła dysponuje odpowiednim zapleczem, by realizować nowy kierunek.

Szkoła posiada dobre zaplecze, w tym strzelnicę wirtualną, gdzie młodzież będzie mogła uczyć się techniki posługiwania się bronią

– tłumaczy Wiesław Kuzio.

Dodatkowo szkoła funkcjonuje w bliskim sąsiedztwie tworzącej się jednostki Wojsk Obrony Terytorialnej, konkretnie 21. Brygady Przemyskiej. To właśnie ta jednostka obejmie opieką dydaktyczną klasę wojskową. Pomysł powstania profilu zrodził się w toku lokalnych rozmów z przedstawicielami służb mundurowych i nauczycielami.

reklama

Odpowiedź na zmieniający się świat

Wprowadzenie klas mundurowych i wojskowych to nie tylko wyjście naprzeciw zainteresowaniom młodzieży, ale również reakcja na zmieniające się realia bezpieczeństwa, również w kontekście trwającej wojny za wschodnią granicą.

Mamy tuż za granicą wojnę, więc sami widzimy, że świat jest dosyć niebezpieczny. Musimy przygotowywać młodzież do innych zawodów. Niektóre zawody odeszły już do przysłowiowego lamusa. Szukaliśmy pomysłów na innowacyjne kierunki i to się udało

– zaznacza wicestarosta.

Szkoła zapewni również zakwaterowanie dla uczniów spoza Leska – dzięki bursie zlokalizowanej tuż przy placówce. To szczególnie istotne dla młodzieży z odległych zakątków Bieszczadów, takich jak Cisna czy Wetlina.

reklama

 

Rekrutacja i przyszłość

Aby nowa klasa mogła ruszyć, potrzebne jest minimum 15 chętnych uczniów. Zainteresowanie, jak przyznają władze powiatu, jest już teraz zauważalne. Dyrektor szkoły wraz z przedstawicielami służb – Straży Granicznej i Policji – aktywnie promują nowy kierunek wśród uczniów szkół podstawowych.

Mamy informacje, że zainteresowanie jest. To innowacja. Czas pokaże, ale jesteśmy dobrej myśli

– podsumowuje Wiesław Kuzio.

Zajęcia obejmować będą zarówno podstawowe przedmioty, jak język polski, matematyka czy fizyka, jak i zajęcia praktyczne prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę z doświadczeniem w nauczaniu zawodów mundurowych.

Przemyślana decyzja, długofalowy cel

Wprowadzenie nowej oferty edukacyjnej w leskim Zespole Szkół Technicznych i Artystycznych to odpowiedź na współczesne wyzwania i potrzeby młodych ludzi, którzy coraz częściej myślą o służbie państwowej jako swojej przyszłości zawodowej. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i zapleczu infrastrukturalnemu szkoła daje realną szansę na kontynuowanie ścieżki zawodowej bez konieczności zdawania dodatkowych egzaminów w przyszłości.

reklama

Po ukończeniu tej szkoły, według informacji od służb, uczniowie będą mogli być przyjęci do pracy bez egzaminów. To przygotowanie, które będzie się odbywało już w szkole, jest naprawdę konkretną szansą na przyszłość

– podkreśla nasz rozmówca.

O rekrutacji przeczytamy na stronie Zespołu Szkół Technicznych i Artystycznych w Lesku.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo